Kolejny gigant LPP w regionie. Tym razem w Białych Błotach uruchomiono wielki magazyn do obsługi e-commerce. Praca dla 2 tysięcy osób!

Biznes Region
Biznes Ludzie
Autor
lpp białe błota
Fot. LPP

Znany polski producent odzieży, LPP (takie popularne marki jak Reserved, Mohito czy Cropp) intensywnie inwestuje w kujawsko-pomorskim. Niedawno pisaliśmy w kujawy-pomorze.info o ogromnej, kolejnej budowie, która zaczęła się w strefie przemysłowej w Brześciu Kujawskim. Teraz LPP Logistics uruchomiło swój największy magazyn do obsługi e-commerce, tym razem w powiecie bydgoskim.

- W związku z rosnącym znaczeniem kanału e-commerce w sieci sprzedaży polskiego producenta odzieży, LPP Logistics podjęło decyzję o uruchomieniu nowego magazynu do obsługi zamówień internetowych. – informuje w komunikacie Biuro Prasowe LPP - Obiekt zlokalizowany w gminie Białe Błota w powiecie bydgoskim, o powierzchni przekraczającej 100 tys. mkw, jest już piątym i zarazem największym fulfillment center w sieci LPP Logistics, które zwiększy zdolności operacyjne spółki i usprawni dostawy zamówień w Polsce i Europie Centralnej.

Ruszyli w lipcu

Fulfillment to nowoczesny model logistyczny, który znajduje szerokie zastosowanie w handlu internetowym. Jak się okazuje pierwsze przesyłki do klientów zostały wysłane z podbydgoskiego magazynu na początku lipca. Ich sprawną realizację wspierają algorytmy sztucznej inteligencji, a w ciągu najbliższych miesięcy planowane jest wdrożenie rozwiązań automatycznych trzeciej generacji. 

Hala magazynowa w gminie Białe Błota, zajmuje powierzchnię 100 tys. mkw i ma możliwość składowania do 16 mln sztuk odzieży i akcesoriów. Aż 3 tys. mkw. stanowi przestrzeń socjalno-biurowa. 

- Ta lokalizacja ma dla nas strategiczne znaczenie, zarówno ze względu na swoje położenie, ale też dopasowanie obiektu do naszych potrzeb związanych ze wsparciem rozwoju Grupy. – podkreśla Sebastian Sołtys, prezes zarządu LPP Logistics. 

Sebastian Sołtys dodaje, że tylko w pierwszym kwartale 2024 roku sprzedaż LPP w e-commerce zwiększyła się o 23 proc. rok do roku. A także zaznacza, że LPP postawiło na najnowszy standard automatyzacji magazynowej trzeciej generacji, który zwiększy wydajność tego fulfillment center już od  jesieni.

Wsparcie sztucznej inteligencji

Jak czytamy w komunikacie: „w nowym obiekcie magazynowym spółka stawia m.in. na wsparcie sztucznej inteligencji. Zastosowane algorytmy AI wykorzystywane są do zarządzania towarem w czasie rzeczywistym czy optymalizacji procesu realizacji przesyłek, ułatwiając pracę osobom kompletującym zamówienia. System samodzielnie je kategoryzuje, uwzględniając takie parametry jak określony czas realizacji czy godziny odbiorów przez kurierów, co ogranicza konieczność przemieszczania się po magazynie i optymalizuje czas kompletacji. Istotny wpływ na szybsze dostawy do klientów ma również zastosowanie shipping sortera, który dzięki automatyzacji procesu wysyłki i rozdzielania zamówień pomiędzy konkretnych przewoźników, jest w stanie obsłużyć nawet 13 tys. paczek w ciągu godziny."

- Nowy magazyn pod Bydgoszczą pozwoli na obsługę wolumenów zamówień na poziomie nawet 500 tys. sztuk dziennie. – informuje Daniel Potoczniak, dyrektor ds. logistyki e-commerce LPP Logistics.

Wiadomo już, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka planuje etapowe wdrożenie kolejnych rozwiązań z zakresu robotyki i automatyzacji. Jednym z najważniejszych elementów ma być system Picking Engine, który dostarcza odpowiednie artykuły w pojemnikach do operatora stacji roboczej i ogranicza konieczność przemieszczania się po magazynie. Wsparciem procesu kompletacji zamówień będą również mobilne roboty AMR i ACR, które mogą poruszać się bez dodatkowej infrastruktury zewnętrznej. Z kolei w IV kwartale 2024 roku planowane jest wdrożenie  innowacyjnych sorterów, które będą rozdzielać pojedyncze artykuły na poszczególne zamówienia.

Praca dla 2 tysięcy!

Ile osób zatrudni magazyn LPP? Okazuje się, że mimo wysokiego stopnia automatyzacji obiektu, zatrudnienie znajdzie w nim aż 2 tys. pracowników!

Jak informuje LPP, nowe fulfillment center to już 9. obiekt magazynowy w sieci zarządzanej przez LPP Logistics, która obecnie wynosi blisko 600 tys. mkw. Odpowiada za realizację zamówień e-commerce - pozostałe cztery magazyny tego typu działają w Pruszczu Gdańskim, Jasionce k. Rzeszowa, a także na Słowacji i w Rumunii. Oprócz nich w sieci znajdują się także centra dystrybucyjne w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Brześciu Kujawskim i Rumunii. Do końca 2025 r. LPP Logistics przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł, a jej powierzchnia magazynowa zwiększy się w tym czasie do 700 tys. mkw.