Wakacje to przede wszystkim czas rodzinnych wyjazdów i wycieczek - nie tylko tych w Polsce, ale i coraz częściej zagranicznych. Wielu z rodziców zastanawia się nad podróżą z dzieckiem samolotem. Kiedy jest odpowiedni czas na pierwszy lot dziecka? O czym trzeba pamiętać?
- Od kiedy dziecko może podróżować samolotem?
Wielu z rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment, by rozpocząć z dzieckiem podróże samolotem. Generalni,e jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, niemowlak może latać już od ukończenia pierwszego tygodnia życia. Pediatrzy zalecają jednak, by jeśli to nie jest konieczne, powstrzymać się od podróży samolotem do ukończenia przez malucha 3 miesiąca.
Dzieci do 2 roku życia nie mają w samolocie osobnego miejsca – przewożone są na kolanach opiekuna. Podczas startu i lądowania, maluchy zabezpieczane są za pomocą specjalnych pasów, w które zaopatrzy nas obsługa samolotu.
Podróże z dziećmi w tym wieku są z pewnych względów kuszące. Niemowlęta są najbardziej uprzywilejowaną grupą pasażerów linii lotniczych: z reguły latają bezpłatnie bądź znacznie taniej, jako ich opiekunowie mamy pierwszeństwo wejścia na pokład, ponadto bezpłatnie możemy zabrać dla bobasa wózek – można nim przewieźć dziecko aż do schodów pasażerskich, a na czas lotu jest on umieszczany w luku bagażowym. Do tego podobnie jak dorosłym, niemowlakom przysługuje bagaż podręczny. W przypadku dalekich podróży lotniczych, na pokładzie samolotów dostępne są specjalne łóżeczka dla dzieci, a dodatkowo, istnieje opcja przewożenia maluchów w fotelikach samochodowych.
Starsze dzieci mają już oddzielne miejsca w samolocie i płacą za nie stawkę ulgową. Te młodsze w wieku 2 – 11 lat mają przydzielane siedzenia obok opiekuna i przeważnie nie wiąże się z tym dodatkowa opłata.
- Jakie dokumenty są potrzebne?
Pamiętajmy, że każde dziecko, nawet niemowlę podróżujące bezpłatnie, musi posiadać osobny bilet lotniczy oraz osobny dokument uprawniający do przekroczenia granicy tj. dowód lub paszport. Dziecko nie może podróżować "na dokumentach" rodziców. W przypadku niemowląt niektóre linie lotnicze dopuszczają jako dokument akt urodzenia dziecka.
Natomiast w sytuacji kiedy dziecko podróżuje tylko z jednym z rodziców, konieczna jest także pisemna zgoda drugiego rodzica. Dokument powinien zawierać pełne dane drugiego rodzica, włącznie z peselem i numerem dowodu osobistego, datę i podpis, jego moc prawna musi zostać potwierdzona przez notariusza, niezbędne jest też tłumaczenie na język angielski.
- Co możemy zabrać ze sobą na pokład?
W przypadku tych najmłodszych w naszym bagażu podręcznym koniecznie powinny się znaleźć: pieluchy, chusteczki nawilżane, podkład do przewijania, kosmetyki do pielęgnacji skóry, kocyk, ulubiona zabawka, smoczek, dodatkowy komplet ubrań na przebranie. Oczywiście obowiązkowo zabieramy ze sobą jedzenie i picie – mleko i jedzenie dla maluszków do drugiego roku życia nie podlega tym samym regulacjom jak inne płyny i spokojnie możemy ich zabrać więcej niż 100 ml.
Podróż z nieco starszym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem, szczególnie ta trwająca dłużej niż 2 godziny. Rzadko które dziecko prześpi spokojnie lot, dlatego warto zaopatrzyć się w różne „umilacze” czasu, dostosowane do wieku i preferencji dziecka. Dobrym pomysłem będą książki, kolorowanki, mini gry planszowe, gry karciane, a także tablet ze słuchawkami – bajki, relaksująca muzyczka sprawią, że dziecku szybciej minie lot.
- Metody na ból uszu
W związku ze zmianą ciśnienia podczas lotu często podczas startu i lądowania może nam towarzyszyć zatykanie i ból uszu. Aby pomóc naszemu dziecku przetrzymać z tę dolegliwoścć, najlepszym sposobem będzie podanie mu gumy do żucia lub soku ze słomką. W przypadku niemowląt pomaga karmienie piersią lub podanie smoczka. Pijąc, żując, sprawiamy, że mięśnie podniebienia i gardła pracują, co otwiera wał trąbki w uch,u dzięki czemu ciśnienie się wyrównuje.
Podróże zagraniczne samolotem są dużym ułatwieniem dla rodzin z dziećmi, ze względu na znacznie krótszy czas podróży, komfort i bezpieczne warunkach. Warto się jednak do nich odpowiednio przygotować.