Wakacje 2024. Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem samochodem?

Puls Dnia
Styl Życia
m
Fot. 123rf

Sezon wakacyjny w pełni. Jest to nie tylko czas odpoczynku i regeneracji, ale też podróży, tych małych i tych dużych.  Najpopularniejszym rodzinnym środkiem transportu jest oczywiście samochód. Auto wybieramy nie tylko na krótkie wyjazdy, ale też na długie podróże i to szczególnie wtedy należy zadbać o bezpieczeństwo i komfort dzieci.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego podróżowania z dziećmi samochodem.

Przede wszystkim fotelik

Jest to zdecydowanie podstawowy punkt bezpiecznego podróżowania z dzieckiem samochodem. Fotelik pozwala komfortowo przewozić dziecko w każdym wieku, ale przede wszystkim zapewnia mu bezpieczeństwo – chroni przed urazami w przypadku ewentualnej kolizji. Aktualnie każde dziecko, które nie osiągnęło 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku samochodowym lub dostosowanej do dziecka podkładce.

Obecnie wzrost dziecka jest jedynym kryterium, które decyduje o tym, czy dziecko musi jechać w foteliku. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego fotelika, wszystko zależy od wieku, wagi i wzrostu dziecka. Dla niemowląt są specjalne foteliki tzw. kołyski, montowane tyłem do kierunku jazdy pod kątem 45 stopni.
Przy wyborze fotelika warto również zwrócić uwagę na modele z łatwym montażem. Bardzo ważne jest miejsce montażu fotelika. Koniecznie zamontujcie go na tylnym siedzeniu – jest to najbezpieczniejsze miejsce do przewożenia dzieci. Na przednim fotelu również możemy przewozić dzieci pod warunkiem wyłączenia poduszek powietrznych, jednak nie jest to najlepsze miejsce. To na tylnym siedzeniu maluch będzie najmniej narażony na urazy w przypadku ewentualnego wypadku.

Pamiętajmy również, by przewozić dziecko w foteliku bez kurtki czy kombinezonu nawet przy krótszych trasach, ponieważ ich śliski materiał może sprawić, że maluch przy kolizji, silnym uderzeniu wyślizgnie się z fotelika.

Zadbajmy o to, by w podróży dziecko miało na sobie wygodne, miękkie ubrania, a w przypadku gorszej pogody możemy zawsze skorzystać z otulaczy do fotelika. Przed ruszeniem w drogę upewnijmy się, że pasy są prawidłowo zapięte, czyli nie są skręcone ani luźne.

Bezpieczna przestrzeń

Po pierwsze nie siadajmy obok dziecka, bowiem w przypadku kolizji niestety nasze ciało może zagrażać maluchowi. Najlepiej usiąść na przednim siedzeniu, a jeśli chcemy mieć na oku naszą pociechę, możemy zamontować specjalne lusterko, dzięki któremu będziemy widzieć co się dzieje z tyłu.

Po drugie zablokujmy drzwi samochodu – maluch może mieć różne pomysły w trakcie drogi.

Po trzecie uważajmy z klimatyzacją – drastyczne zmiany temperatury mogą być przyczyną infekcji u dziecka.

Po czwarte chrońmy dziecko przed słońcem, czyli zamontujmy osłonki na szyby, bądź specjalne naklejki przyciemniające. 

I po piąte - walizki, torby przewoźmy w bagażniku. Usuńmy z auta wszystkie małe, twarde rzeczy, które nawet podczas silniejszego hamowania mogą stanowić poważne zagrożenie dla pasażerów.

Jeśli chcemy naszego malucha zaopatrzyć na czas podróży w jakieś zabawki czy inne umilacze - bo wiadomo, że w długiej podróży bywa różnie, nie wszystkie dzieci smacznie śpią 😉 - to zwróćmy uwagę, by były one miękkie i lekkie, bez twardych, wystających elementów.

Co z postojami?

Karmienie dziecka w trakcie podróży nie jest dobrym pomysłem. Przy nagłym hamowaniu maluch bardzo łatwo może się zakrztusić czy zachłystnąć. Jedzenie i picie powinno się odbywać wyłącznie na postojach. Dlatego przed podróżą, zwłaszcza długą, zaplanujmy regularne przerwy. Będzie to nie tylko bezpieczne, ale pozwoli także na rozprostowanie nóg wszystkim podróżującym. Dobrze na postój wybrać miejsca takie jak parki czy strefy rekreacyjne, gdzie dziecko będzie mogło się chwilę bezpiecznie pobawić i odpocząć.

Co warto mieć pod ręką

Ważne jest, aby być gotowym w podróży na różne sytuacje. Spakujmy w oddzielną, podręczną torbę: przekąski, napoje, chusteczki suche i nawilżane, zabawki, woreczki oraz małą apteczkę, by nie przeszukiwać później chaotycznie całego bagażu w trakcie postoju. Do apteczki spakujcie koniecznie: podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i lokomocyjne (najlepiej w formie syropu), plastry różnej wielkości, bandaż, małe nożyczki, środek dezynfekujący.

Podróżowanie z maluchami może być sporym wyzwaniem organizacyjnym, jednak jeśli dobrze przygotujemy się do drogi, nasza wycieczka będzie nie tylko bezpieczna ale i przyjemna. Dodatkowo, o czym warto pamiętać, wspólne podróże wzmacniają więzi rodzinne.