Przewagą 17 głosów „za” przy 10 głosach „przeciw” radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego udzielili wotum zaufania kierowanemu przez marszałka Piotra Całbeckiego zarządowi województwa. Dokładnie takim samym stosunkiem głosów, rządząca w sejmiku większość wygrała także głosowania w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu oraz udzielenia zarządowi województwa absolutorium.
Opozycja przeciw...
Głosowanie wotum poprzedziła debata nad omówionym przez marszałka raportem o stanie województwa w 2023 roku. Opinie radnych rozłożyły się według politycznego klucza. Głos zabierali m.in. radni PiS: Marek Gralik pytał, jaka jest przyszłość projektu terminala multimodalnego w Emilianowie i wzywał do bardziej aktywnego lobbingu na rzecz tej inwestycji. Pytał też o prace związane z modernizacją niektórych linii kolejowych. Radny Jarosław Wenderlich poruszył bardzo wiele tematów – brak w województwie sądu apelacyjnego czy prokuratury regionalnej, przyszłość terminala multimodalnego w Emilianowie, kwestię lotów z lotniska w Bydgoszczy, brak nowych jednostek muzealnych w okolicach Bydgoszczy, pochwalił też województwo za skok w górę w rankingu zamożności. Radny Przemysław Przybylski pytał o zakończenie przeciągającej się budowy szpitala we Włocławku i rozważnie budowy stałej przeprawy w Czarnowie. Radni PiS wskazywali też na raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący budowy przeprawy promowej przez Wisłę na wysokości Czarnowa i Solca, która – według NIK - miała być źle przegotowania i zrealizowana przez podległy samorządowi Wojewódzki Zarząd Dróg.
- Modernizacja szpitala we Włocławki bardzo nas niepokoi. Podobnie jest z inwestycją w pałacu w Wieńcu, czy budową obwodnicy Lubrańca. Mimo postępu w modernizacji dróg wojewódzkich, mamy ciągle zły stan dróg w regionie. Dramatyczna jest np. sytuacja na DW270 – wyliczał radny Wojciech Jaranowski (PiS), który w imieniu swego klubu oświadczył, że radni PiS głosować będą przeciwko udzieleniu wotum zaufania.
A gdzie był PiS?
Zarzuty opozycji nie pozostały bez reakcji marszałka. - W wielu sprawach radni PiS powinni uderzyć się we własne piersi. Nie kto inny, jak minister Buda obciął nam 200 mln z naszego programu operacyjnego. A gdzie było PiS, gdy obcinano nam pieniądze na filharmonię? Halo, gdzie wtedy państwo byliście? - pytał Piotr Całbecki.
Wcześniej marszałek odniósł się także do sprawy „promowego” raportu NIK. – Raport zawiera poważne zarzuty i bardzo poważnie się z nimi nie zgadzamy. Zmierzamy do pełnego wyjaśnienia tej sprawy i zdjęcia zarzutów wobec WZD, które naszym zdaniem są krzywdzące.
Koalicja za
Poparcie zarządu zadeklarowały kluby koalicyjne. W imieniu KO mówił o tym Robert Malinowski, a klubu radnych Trzeciej Drogi - Przemysław Ziemecki.
Robert Malinowski wskazał m.in. kontekst i tło działań kujawsko pomorskiego samorządu w ubiegłym roku, podkreślał, że rok 2023 był okresem przejściowym między dwiema perspektywami unijnymi. – W wyniku jesiennych wyborów doszło do zmiany władzy, która nie prowadziła wobec samorządów przejrzystej polityki, na czym nasze województwo wiele straciło.
- Powoli, ale systematycznie kroczymy drogą rozwoju. Klub radnych Trzeciej Drogi pozytywnie opiniuje raport i jest za udzieleniem wotum zaufana – mówił z kolei radny Ziemecki.
Trzy głosowania dla zarządu
Po głosowaniu wotum zaufania radni przystąpili do debaty dotyczącej wykonaniu budżetu. I tu także radni KO i Trzeciej Drogi byli za, a radni PiS zadeklarowali, że głosować będą przeciwko. Ostatecznie, w głosowaniach radni sejmiku - tą samą liczbą głosów: 17 "za", 10 "przeciw" i bez głosów wstrzymujących się najpierw zatwierdzili sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu z zaraz potem udzielili zarządowi województwa absolutorium.