XI Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Chińskie pytania o inwestycje

Region Raport
Biznes Region
Autor
spotkanie z delegacją chińskich firm w TARR
Fot. Mariusz Załuski

Duża chińska delegacja na odbywającym się w mijającym tygodniu w Toruniu Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim, a wcześniej liczna, ponad 40-osobowa grupa reprezentantów chińskiego biznesu w Bydgoszczy i Toruniu  - w ramach kolejnej już delegacji z prowincji Hubei, partnerskiego regionu Kujaw i Pomorza. Czy nasz region to miejsce na chińskie inwestycje?

Międzynarodowy Kongres Azjatycki odbywał się już po raz XI. To wydarzenie dużej rangi - mające charakter z jednej strony naukowy i kulturowy, z drugiej będące miejscem spotkań dyplomatów z krajów Azji, pracujących w Europie - które stara się też budować część biznesową. W tym roku m.in. ambasador Chin Sun Linjiang i prezes Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej Hu Xinyuan byli gośćmi wicemarszałka województwa, Anety Jędrzejewskiej. Dodajmy tu, że Ambasador Sun Linjiang wcześniej był m.in. dyrektorem departamentu Europy i Azji Środkowej w chińskim MSZ oraz dyplomatą w Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie, a więc w krajach dla Chin niezwykle istotnych. Prezes Hu Xinyuan to zaś dyrektor generalny polskiego oddziału potężnego Bank of China.

22 chińskie firmy

Ambasadorowi i prezesowi towarzyszyła kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli firm, zrzeszonych w Polsko-Chińskiej Izbie Gospodarczej (obecne były 22 chińskie firmy). Z delegacją spotkali się też m.in. przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu.

Drugiego dnia Kongresu zorganizowano spotkanie w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, podczas którego m.in. prezentowano i charakter kujawsko-pomorskiego jako bardzo ciekawego miejsca dla inwestorów (położenie, skomunikowanie, tereny inwestycyjne, zasoby pracy) oraz szczegółowo ofertę samego Torunia, o której mówił szeroko prof. Piotr Zariczny z toruńskiego Centrum Wsparcia Biznesu, wskazując m.in. na  dynamicznie rozwijającą się w Toruniu ofertę  komercyjnych powierzchni biurowych.  
Kujawsko-pomorskie ma coraz szerszy wachlarz inwestycji – ale są to przede wszystkim inwestycje pochodzące z Europy, inwestycji azjatyckich jest bardzo niewiele. 

- Mamy na przykład inwestycje japońskie pod Toruniem, ale udział firm chińskich wśród inwestycji zagranicznych jest nieduży – mówił Marek Ryłow z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestora.

Partnerzy kujawsko-pomorskiego

Jak informuje biuro prasowe kujawsko-pomorskiego Urzędu  Marszałkowskiego, chińscy goście reprezentowali takie branże jak:  ubezpieczenia, motoryzacja, elektryka i elektronika, handel  zagraniczny, lotnictwo,  prawa własności intelektualnej a nawet inżynieria światła.

Przypomnijmy,  że współpraca Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Prowincją Hubei w środkowych Chinach rozwijana jest już od roku 2011, kiedy podpisana została  umowa partnerska. Stolica Hubei jest kilkunastomilionowa metropolia Wuhan.

Regiony współpracują za sobą poprzez wymianę gospodarczą, kulturalną, akademicką, turystyczną, także w zakresie medycyny – Chińczycy zainteresowali się naszą ofertą uzdrowiskową, zwiedzali Ciechocinek, interesowali się metodami wykorzystywania złóż solankowych.    

Czas pokaże, czy i na ile rozwijająca się jak widać dobrze dyplomacja gospodarcza przełoży się na inwestycje i współpracę biznesową kujawsko-pomorskich firm z chińskimi partnerami i kooperantami.