Od prawie czterdziestu lat obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, którym w tym roku wypadł na środę 8 maja. Wczorajsze święto rozpoczęło też XXI Tydzień Bibliotek – organizowany w tym roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem „Biblioteka miejsce na czasie”.
Szczegółów na temat wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek poszukać można na specjalnej podstronie SBP: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/ A nam szczególnie miło jest zarekomendować jedną z wielu organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek imprez: w najbliższy poniedziałek, 13 maja, o godz. 13 w sali audytoryjnej nr 8 na parterze Biblioteki Głównej UMK przy ul. Gagarina 13 w Toruniu, odbędzie się dyskusja o żużlowym Toruniu, kibicowaniu, a przede wszystkim o postaci legendy toruńskiego żużla - Mariana Rosego. W debacie uczestniczyć będą: dziennikarz, publicysta i autor książek o tematyce sportowej – oraz nasz redakcyjny kolega - Daniel Ludwiński oraz prof. Dominik Antonowicz, socjolog zajmujący się badaniami społecznego fenomenu kibicowania i dyrektor Ośrodka Analiz Strategicznych UMK.
Male, duże i filialne
A z okazji święta bibliotekarskiego środowiska postanowiliśmy nieco poszperać w bibliotecznych statystykach naszego regionu. Według danych Urzędu Statycznego w Bydgoszczy w całym województwie działa 421 bibliotek publicznych (z filiami) oraz 126 punktów bibliotecznych (dane na rok 2017).
Tu warto dodać, że samorząd województwa jest organizatorem kilku kluczowych dla regionu instytucji bibliotecznych: Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej. Obie te biblioteki dysponują rozbudowaną sieci filii. Województwo prowadzi także wyspecjalizowane książnice pedagogiczne w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku.
Generalnie zresztą typów i rodzajów bibliotek jest sporo: są ogólnodostępne placówki publiczne, szkolne, biblioteki uczelni wyższych i jednostek badawczych, stowarzyszeń, muzeów, kościołów i organizacji wyznaniowych, wyspecjalizowanie biblioteki np. dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.
Jeśli wziąć pod lupę same tylko biblioteki publiczne, to dzięki uprzejmości specjalistów z toruńskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej- Książnicy Kopernikańskiej podać możemy, że według stanu na koniec zeszłego roku największymi księgozbiorami dysponują:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy - 978 520 jednostek inwentarzowych
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu - 852 168
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku - 299 829
- Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu - 239 427
- Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu - 202 313
Pod ręką i pod kluczem
W osobnej kategorii bibliotek uniwersyteckich, prym w regionie wiedzie toruńska Biblioteka Uniwersytecka UMK, jedna z największych tego typu instytucji w Polsce. Jej zbiory to ponad 3 mln dokumentów, publikacji, materiałów dostępnych w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej – w tym ponad 1,5 mln książek i ponad 650 tys. czasopism. W ubiegłym roku toruńska biblioteka zanotowała 215 tysięcy udostępnień swych materiałów bibliotecznych. Księgozbiór BU UMK to z zarówno kilkaset tysięcy pozycji pozostających w tak zwanym wolnym dostępie, po które sięgnąć można bez zbędnych formalności i w każdej chwili, jak i najpilniej strzeżone białe kruki o bezcennej wartości kulturowej.
Szerzej w imprezach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK i Bibliotece Collegium Medicum UMK: https://www.bu.umk.pl/tydzien-bibliotek-2024
Imprezy, na które zaprasza biblioteka UKW w Bydgoszczy: https://biblioteka.ukw.edu.pl/tydzien-bibliotek/346/
Wydarzenia w filiach Książnicy Kopernikańskiej: https://ksiaznica.torun.pl/aktualnosci/2078-tydzien-bibliotek-w-filiach-ksiaznicy-kopernikanskiej.html