Dlaczego świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 maja? Po co po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku ustanowiono w tym dniu święto narodowe? W województwie kujawsko-pomorskim główne uroczystości odbędą się w Bydgoszczy.

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Święto Konstytucji 3 Maja
Fot. UMWKP

Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku konstytucji. Rocznica jej uchwalenia została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1918 r.

Konstytucja 3 maja uchwalona została w 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, spisaną konstytucją. Uchwalona została przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zlikwidowała system polityczny oparty na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Formalnie zniosła liberum veto. Rzeczpospolita stała się monarchię dziedziczną z ograniczoną znacząco demokracją szlachecką. Konstytucja wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz obejmowała chłopów ochroną państwa.

Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opór części wpływowej magnaterii, która zawiązała w Targowicy konfederację w celu jej obalenia. Zwrócili się w tym celu o pomoc wojskową do cesarzowej Rosji Katarzyny II. 18 maja 1792 na Rzeczpospolitą uderzyła stutysięczna armia rosyjska. Rozpoczęły się wtedy trwające 123 lata rozbiory.

W okresie zaborów obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a manifestacje były często tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 r.


UROCZYSTOŚCI WOJEWÓDZKIE

Oficjalne uroczystości Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja odbędą się w Bydgoszczy. Będzie to okazja do wspólnego świętowania i uczczenia narodowych symboli oraz najważniejszego aktu prawnego w historii Polski. Uroczystości pozwolą przypomnieć o naszych korzeniach, wartościach i dumie z bycia Polakami. Organizatorami obchodów są marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dowódca garnizonu gen. dyw. Artur Kępczyński.

Głównym punktem uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja będą msze w intencji ojczyzny, odprawione przez ordynariusza diecezji toruńskiej ks. biskupa Wiesława Śmigiela na Rynku Staromiejskim w Toruniu oraz pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka  w bydgoskiej katedrze.

W południe na bydgoskim Starym Rynku odbędzie się uroczystość patriotyczna z koncertem Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.


TORUŃ

W dniu Święta Konstytucji 3 maja na Rynku Staromiejskim o godzinie 11:45 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. W południe odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. O 13:15 na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim zaplanowano uroczystość wojskową.

O godzinie 17:00 na scenie na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert toruńskiego artysty Macieja Tachera. O 19:00 posłuchamy piosenek z repertuaru Andrzeja Zauchy w wykonaniu Ani Karwan, Ewy Abart, Mateusza Wiśniewskiego, Dodo Jaszczyńskiej oraz Pawła Wolsztyńskiego. Będzie to koncert pt. "Zaucha Serca Bicie".


GRUDZIĄDZ

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się o 9:45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Niepodległości. Mszę w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej zaplanowano o godzinie 10.00. Godzinę później wystąpi młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, a o 11:15 rozpocznie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku

Od godz. 11.00 do 15.00 przewidziano Dzień otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncerty w wykonaniu Grudziądzkiej Orkiestry Dętej, czy dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, pokazy sprzętu jednostek wojskowych, grup rekonstrukcyjnych, strzelnicę sportową, namiot animacyjny i promocyjny. Z kolei od 12.00 do 18.00 na dzień otwarty zaprasza Fort Wielka Księża Góra.

"Fascynacje muzyczne Europy XVIII i XIX wieku" to koncert duetu skrzypcowego Bartlomiej Fraś i Szymon Strzelczyk w Muzeum im. ks. Wł. Łęgi w Grudziądzu o godz. 17.00.