To jedno z najmłodszych świat państwowych, bo ma dopiero 20 lat. Nie da się jednak ukryć, że Polacy już do niego przywykli, a nawet bardzo je polubili. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ale co to właściwie oznacza?
- W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. /…/ 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach – czytamy w oficjalnym serwisie gov.pl.
2 maja nie jest oczywiście dniem wolnym od pracy, ale wielu mieszkańców naszego kraju bierze tego dnia urlop, ponieważ święto przypada miedzy wolnymi od pracy dniami 1 i 3 maja.
A dlaczego wybrano akurat 2 maja na Dzień Flagi? Otóż 2 maja 1945 roku polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa przez naszych żołnierzy, zdobywających stolicę Niemiec. Podobno druga przyczyna sięga czasów PRL. Wtedy to, po święcie 1 maja, akurat 2 maja szybko zdejmowano polskie flagi, żeby żadna nie wisiała na instytucjach czy zwykłych budynkach 3 maja - bo tego święta w PRL oczywiście nie obchodzono.
Dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?
Jak czytamy w serwisie gov.pl, polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel symbolizuje biel orła - godła Polski i biel Pogoni (rycerza galopującego na koniu) – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Kolory oczywiście mają też swoje znaczenie. Jak kiedyś w rozmowie z PAP mówił Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego (weksykologia to nauka o flagach, chorągwiach, sztandarach): „kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość”.
Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Wywieszamy flagi!
Jak co roku Narodowe Centrum Kultury – a wraz z nim wiele innych instytucji samorządowych i państwowych - zachęca wszystkich do wywieszania flag narodowych w oknach mieszkań, domów oraz na obiektach użyteczności publicznej.
Bardzo konkretnie określona jest długości boków w polskiej fladze. Powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten wynika z „Ustawy z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i nadal obowiązuje.
Święto 2 maja w kujawsko-pomorskim
W Grudziądzu Dzień Flagi rozpocznie się w południe marszem z flagą narodową do Rynku sprzed Starostwa Powiatowego. Około 12.20 na Rynku wspólnie odśpiewane zostaną hymny Polski i Unii Europejskiej z Chórem Alla Camera. Od 15.00 w Parku Miejskim odbywać się będzie Europejski Piknik Rodzinny. W programie koncert Orkiestr Dętych, wspólne zasadzenie Dębu Wolności, warsztaty i atrakcje dla dzieci.
We Włocławku Majówka na Bulwarach startuje o 17:30. Gwiazdą wieczoru będzie Katarzyna Nosowska.
W Toruniu przemarsz wojskowy wyruszy o godzinie 14:00 ze Skweru im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na Rynek Staromiejski. Tam o 14:30 rozpocznie się piknik patriotyczny - ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, warsztatami patriotycznymi dla dzieci, występami zespołów wokalno-tanecznych i pokazem zabytkowych pojazdów. Zaplanowano też grę miejską dla rodzin. Piknik potrwa do godziny 16.30, a już o 19:00 na Rynku Staromiejskim zagra Orkiestra Wojskowa w Toruniu.
W Bydgoszczy o godz. 12.00 oficjalne Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się na Starym Rynku. Motyw przewodni to “Odbierz swoją flagę i świętuj z nami!”