Zasiłek pogrzebowy nie był podnoszony od 2011 roku. Zmiana ma nadejść wraz z początkiem lipca - wówczas świadczenie wzrośnie z 4 do 7 tysięcy złotych. Kto może ubiegać się o wsparcie i na jakich zasadach?
W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 354 tys. zasiłków pogrzebowych w kwocie 1,4 miliarda złotych. O zasiłek pogrzebowy może wystąpić nie tylko rodzina, ale każda osoba czy instytucja potrafiąca udokumentować koszty pochówku.
Zasiłek pogrzebowy to świadczenie w razie śmierci:
- osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty,
- osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej,
- ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
- osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, członka rodziny rencisty i emeryta.
Kwota niezmienna od 13 lat
Wysokość świadczenia z tytułu śmierci osoby bliskiej nie zmieniła się od 2011 roku. Wynosiła, również przez okres ostatnio zwiększonej inflacji - zaledwie 4 tys. złotych. Jak jednak zapowiedzieli rządzący ma się to zmienić od 1 lipca br. Wówczas zasiłek pogrzebowy wyniesie - 7 tys. złotych. Jak z kolei wyjaśniają eksperci z branży funeralnej - to nadal niewielka kwota, aby pokryć koszty obsługi pogrzebu. Według wyliczeń - średni koszt pochówku to około 7-9 tys. zł. Wszystko zależy od miejsca uroczystości pogrzebowej. Przedstawiciele branży funeralnej podkreślają, że zaoszczędzić można przy okazji kremacji - "te są 2-3 tysiące tańsze" - mówią dla portalu o2.pl. Natomiast najwyższe kwoty należy zapłacić za opłaty administracyjne tj. miejsce pochówku, kaplicę czy wyznaczenie miejsca na cmentarzu. Kosztem jest też opłata za posługę religijną, a tu może być różnie - niektórzy księża biorą nadal horrendalne stawki, ale zdarzają się też tacy, dla których słowo "co łaska" jest aktualne.
Robert Czyżak z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej mówi w rozmowie z serwisem o2.pl, że "branża pogrzebowa chciała zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego do 8 tys. złotych, aby zagospodarować finansowe potrzeby pochówków".
- Zasiłek powinien pozwolić na godny pochówek człowieka, dlatego wnioskowaliśmy o więcej. Dobrze jednak, że politycy wzięli się za tę sprawę, bo ostatnia podwyżka miała miejsce 12 lat temu. Przez ten czas mieliśmy pandemię, wojnę, inflację, a 4 tys. zł zostawało niezmienne - mówi Czyżak.
Wskazuje jednocześnie, że aktualnie średni koszt pogrzebu to około 9 tys. złotych.
Jakie dokumenty potrzebne do zasiłku?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, jakie dokumenty należy przygotować w przypadku śmierci osoby bliskiej. Są to:
- wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego,
- skrócony odpis aktu zgonu albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,
- oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku — kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem,
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane),
- zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu w dniu śmierci (w przypadku, gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej), nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.