Żeby e-doręczenia nie były e-udręką. Zamieszanie wokół terminu startu systemu

Region Raport
Biznes Region
e-doręcznie

Do końca roku 2025 system e-doręczeń będzie dobrowolny. Jak informuje portal prawo.pl, Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu uruchomienia e-doręczeń, od 1 października 2024 urzędy muszą mieć adres do e-doręczeń, jednak do końca 2025 roku trwać ma okres przejściowy, dzięki czemu doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne.

E-doręczenia to w uproszczeniu cyfrowy odpowiednik obecnych przesyłanych pocztą papierowych listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, używanych w komunikacji z najróżniejszego typu administracją. Nie jest to jednak zwykły mail, ale cały system wymiany danych, wymagających szczególnej ochrony i wiarygodnego poświadczenia wysyłki, odbioru lub jego braku. Przez  e-doręczenia przekazywane będą wrażliwe informacje dotyczące np. naszych finansów, spraw podatkowych, korespondencja z urzędami czy np. sądami. E-doręczenie będzie miało taką samą wagę prawną jak dzisiejszy urzędowy, czy sądowy list polecony. 

W ramach odpapierowywania

 Według szacunków firmy doradczej Obserwatorium.biz, z systemu korzystać będzie nawet 80 tysięcy urzędów komunikujących się między sobą i z milionami obywateli, w tym jednostki samorządu terytorialnego wraz z całą masą związanych z nimi instytucji. Docelowo,  e-doręczeniem posługiwać się będą wszystkie podmioty publiczne, nie tylko urzędy czy służby państwowe i samorządowe, ale także firmy, placówki oświatowe, zdrowotne, przedstawiciele  zaufania publicznego, jak np. doradcy podatkowi, notariusze  czy adwokaci. Będzie to więc daleki skok w procesie cyfryzacji, lub jak to określają inni – „odpapierowania” całej sfery publicznej w Polsce.
 

Terminy przychodzą i odchodzą

W wymiarze prawnym wprowadzanie e-doręczeń ciągnie się już od kilku lat i tak naprawdę ostatecznego końca tej drogi jeszcze nie widać. Ustawa o doręczeniach elektronicznych uchwalona została przez Sejm jeszcze w listopadzie 2020  roku. Zakładała ona różne terminy dołączania do systemy e-doręczeń dla różnego typu użytkowników.  I tak na przykład organy administracji rządowej miały obowiązkowo doręczać korespondencję  z wykorzystaniem rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od 1 października 2021 roku., organy kontroli państwowej i ochrony prawa, NFZ, ZUS, KRUS  - od 1 stycznia 2022 roku; samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk - od 1 stycznia 2023 r. a jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz związki metropolitalne oraz samorządowe zakłady budżetowe - od  1 stycznia 2024 r., a w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r.  Natomiast sądy i trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna  - od 1 października 2029 r.


Od tego czas te terminy wielokrotnie zostały zmienione.  Kolejni ministrowie cyfryzacji 29 maja, 22 listopada i 21 grudnia zeszłego roku wydawali kolejne komunikaty zmieniające terminy. Ustawa była także 12 grudnia nowelizowana. 
O wydłużenie obowiązkowych terminów  i dobre przygotowanie wdrożenia  systemu  apelowały m.in. organizacje polskich samorządów i korporacje zawodów prawniczych przekonując, że przedwczesny start  grozić może gigantycznymi komplikacjami.

   
Według  informacji dostępnej na stronie ministerstwa cyfryzacji:

od 1 października 2024 do stosowania e-doręczeń zobowiązane są m.in.:
•    organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te
•    inne organy władzy publicznej, w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy
•    ZUS, KRUS,NFZ
•    agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, 
•    samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, 
•    uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk 
•    samorządowe instytucje kultury
•    jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitarne oraz samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi rejestrowanego
•    osoby wykonujące zawody zaufania publicznego: adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, rzecznika patentowego, notariusza.
•    podmioty niepubliczne rejestrujące się do Krajowego Rejestru Sądowego od 1 października 2024 r.

od 1 stycznia 2025
•    podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 1 października 2024 r
•    podmioty niepubliczne składające wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG)

od 1 lipca 2025 
•    podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r. – w przypadku dokonywania zmian we wpisie po 30 czerwca 2025 r

Od 1 lipca 2026
•    podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG do 31 grudnia 2024 r

od 1 października 2029
•    jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej 
•    Sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna

Przedłużony do końca 2025 roku okres przejściowy ma ułatwić wprowadzanie e-doręczeń.  Do tematu będziemy jeszcze wracać.