Czy znacie wioskę chlebową w Janiej Górze albo Wioskę Górniczą w Pile nad Brdą? Czy może byliście w Borowiackiej Wiosce w Nowym Suminie? Poznajemy uroki kujawsko-pomorskich wsi tematycznych

Biznes Region
Styl Życia
Wioska Chlebowa w Janiej Górze
Fot. Facebook wioskachlebowa.pl

Czym jest wioska tematyczna? Najprościej powiedzieć, że jest to miejscowość posiadająca motyw przewodni nawiązujący do lokalnej tradycji. Taka wioska staje się atrakcją turystyczną, co ma wpływ na ożywienie lokalnej gospodarki i aktywizację mieszkańców.

Pierwsze wioski tematyczne powstały w Austrii w latach 90. Był to sposób na bezrobocie i wyludnianie wsi. - Jest to kompleksowy projekt mający na celu ożywienie gospodarki wiejskiej poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu - czytamy w serwisie Wioska Tematyczna. - W takiej wiosce, mieszkańcy wykorzystują lokalne zasoby miejscowości i swoje pasje, aby prezentować dziedzictwo regionu. To doskonała okazja dla szkół, turystów indywidualnych oraz rodzin, aby poznać polską wieś, uczestnicząc w warsztatach, zabawie i poznawaniu lokalnych tradycji i historii.

Rozwój wsi tematycznej podporządkowany jest wiodącej idei, tematowi. Dzięki temu staje się wyróżnialna i jedyna w swoim rodzaju. Taka wieś w porównaniu z innymi rozwija się lepiej pod względem gospodarczym i społecznym. Mieszkańcy wsi znajdują temat, który może zaciekawić turystów i zachęcić do przyjazdu. Może to być pieczenie chleba, produkcja miodu, hodowla ziół, działalność artystyczna czy tradycje górnicze.

W Polsce największe zasługi w propagowaniu idei zakładania wiosek tematycznych ma socjolog wsi Wacław Idziak. Pierwsze powstały w 1999 roku w okolicach Koszalina. W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej znajduje się w Borach Tucholskich.


Wioska Chlebowa w Janiej Górze koło Świekatowa

Wieś Jania Góra leży w gminie Świekatowo w powiecie świeckim pośród pól, lasów i jezior. Pomysłodawczynią Wioski Chlebowej w Janiej Górze jest miejscowa nauczycielka Danuta Megger, która namówiła w 2008 roku mieszkańców do zjednoczenia się wokół tego pomysłu.

- Wioski tematyczne to alternatywny sposób dla rolników na zarabianie - mówi pani Danuta. - Są bardzo znane w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Skupiamy się wokół jakiegoś tematu, którym wioska żyje. W Janiej Górze to jest chleb. U nas tylko rolnicy mieszkają, więc to jest najbliższe sercu tych ludzi. Chleb kojarzy się z dobrocią, miłością, ciepłymi uczuciami. Starsze pokolenie pamięta wypiekanie chleba w domach. Chcemy tę tradycję odnowić. Kiedyś było tradycją, że mieszkańcy wsi, którzy nie mieli pieca w domu, przygotowywali go w domu i wszyscy go piekli w centrum wsi we wspólnym piecu chlebowym. Taki piec postawiliśmy u nas. Turyści chętnie przyjeżdżają, a my możemy się z nimi podzielić naszymi umiejętnościami. Nasza oferta edukacyjna jest skierowana do dzieci i dorosłych. Warto do nas przyjechać i poznać pracę rolnika, produkty do wypieku chleba i tradycyjne przepisy. W naszą działalność zaangażowana jest praktycznie cała wioska.

W centralnym miejscu wioski stanął kamienno-szamotowy tradycyjny piec chlebowy. Zbudowany na wzór konstrukcji, które wiele lat temu stawały w centrach wsi. Co roku we wrześniu odbywa się tam Janiogórski Festiwal Chleba. Informacji można zasięgnąć na stronie www.wioskachlebowa.pl. Dodajmy, że w pobliskim Świekatowie można skorzystać z kąpieli w jeziorze i plaży.

Fot. Facebook wioskachlebowa.pl


Wioska Górnicza w Pile

Piła nad Brdą w Borach Tucholskich to jedyna w północnej Polsce miejscowość, gdzie w latach 1859-1939 działały kopalnie węgla brunatnego. W najprężniej działającej w regionie wiosce tematycznej prowadzonej jako przedsiębiorstwo społeczne można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się, jak żyli mieszkańcy tej górniczej wioski w XIX wieku. Górnicza Wioska zaprasza zarówno dzieci i młodzież szkolną, grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych. Organizowane są też grupy studyjne i szkolenia z zakresu tworzenia wiosek tematycznych i innych podmiotów ekonomii społecznej. Turyści mogą wziąć udział grze terenowej polegającej na poszukiwaniu skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni. Jedną z największych atrakcji jest biesiada borowiacko-śląska "Wesele Sztygara". Jest to rekonstrukcja wesela pochodzącego ze Śląska sztygara Eryka i Borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku. Informacje dotyczące atrakcji Górniczej Wioski na gorniczawioska.pl.

Fot. Aktywna Wieś

Teodoryk - Wioska Mydlarska w Górznie

Górzno leżące w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego znane jest wielu torunianom, którzy od lat przyjeżdżają tutaj w czasie wakacji czy na weekendowy wypad. Górznieńskiego jeziora zachwalać nie trzeba. Przy okazji warto wybrać się do Wioski Mydlarskiej. Tam dowiemy się, jak dawniej wytwarzano mydło i jak prano bez pralek. W budynku starej pralni poznamy sprzęty domowe, które już dawno wyszły z użycia: maglownice, tary, żelazka na duszę i węgiel.

Oferta Wioski Mydlarskiej w Górznie skierowana jest głównie do grup zorganizowanych i rodzin z dziećmi. W czasie warsztatów mydlarskich własnoręcznie wykonać można mydło i sól do kąpieli. Każdy z uczestników pierze, magluje i prasuje, używając starych urządzeń. Można także wziąć udział w warsztatach tłoczenia oleju na zimno, graficznych, wyrobu dżemów czy deptania kapusty. O wszystkich atrakcja oferowanych przez Wioskę Mydlarską w Górznie przeczytacie na stronie wioskamydlarska.pl.

Fot. Facebook Teodoryk - Wioska Mydlarska 

Wioska Miodowa w Mędromierzu

W powiecie tucholskim, w gminie Gostycyn leży Wielki Mędromierz, gdzie kultywowane są tradycje pszczelarskie. Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu powstała w 2008 roku. Największą atrakcją są oczywiście pasieki prowadzone tam od pokoleń. Najstarsze liczą sobie ponad 100 lat. Ręcznie malowane i najczęściej budowane samodzielnie przez pszczelarzy ze słomy i drewna. Mędromierskie pszczoły wytwarzają miody wielokwiatowe, lipowe i rzepakowe. Podczas zwiedzania wioski dowiemy się wszystkiego o pszczołach i pszczelarstwie, m.in. czym jest pierzga i mleczko pszczele, jakie są rodzaje miodów, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Oczywiście można też skosztować przysmaków przygotowanych na miodzie i wziąć udział w warsztatach wytwarzania świec z wosku. Ofertę Wioski Miodowej znajdziecie na stronie wioska-miodowa.pl.

Fot. Aktywna Wieś

Wieś Borowiacka w Nowym Suminie

Nad jeziorami w gęstych lasach w Borach Tucholskich dokładnie na 18. południku leży Nowy Sumin, czyli Borowiacka Wioska. Zachowały się tam tradycyjne borowiackie chaty, w których zobaczyć możemy stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego i dawne narzędzia rolnicze. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny oraz warsztaty kulinarne i rękodzieła. Goście posmakują lokalne potrawy, poznają historię wsi i lokalne legendy. Ciekawą propozycją są gry i zabawy w stogu siana, czyli skakanie w stóg, walka workami z sianem, szukanie ukrytych w sianie skarbów. W Nowym Suminie znajduje się też galeria miejscowych twórców ludowych. Czas trwania wizyty w wiosce to około 3 godzin. Wszystkie informacje znaleźć można na fejsbukowym profilu Wieś Borowiacka.

W pobliżu znajdują się jeziora: Zadworne, Chłodne i Mętne, a także Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie", Park Dendrologiczny "Nad Stążką", ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Jelenia Wyspa".

Fot. Aktywna Wieś


Ptasia Wioska w Adamkowie

Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, obejrzyjcie sobie ptaki – takim hasłem kusi Ptasia Wioska. Adamkowo położone jest na skraju Krajny i Borów Tucholskich, na wzgórzu na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu przepływa rzeka Kamionka. Jest to najmniejsza wioska tematyczna w Polsce. Jest ona atrakcją dla miłośników przyrody i znawców sztuki, ponieważ urok Adamkowa docenił kiedyś artysta młodopolski Leon Wyczółkowski i przyjeżdżał tam malować. Twórcy Ptasiej Wioski organizują więc wyprawy szlakiem ornitologicznym i Leona Wyczółkowskiego. W Adamkowie znajduje się także plenerowe Muzeum Ptaka składające się ze stojących przy drodze rzeźb, zarówno ludowych, jak i nowoczesnych abstrakcji. Ich wspólnym tematem jest "ptak". Miłośnicy wsi znajdą tu owoce prosto z drzewa, warzywa prosto z grządki i wiejskie jaja. Można wziąć udział w warsztatach malarskich lub zajęciach rękodzielniczych "Malowany ptak". Informacje dotyczące atrakcji Ptasiej Wioski na www.adamkowo.tuchola.pl.

Fot. Aktywna Wieś


Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie

Nazwa wsi Macikowo w powiecie golubsko-dobrzyńskim i jej charakter wiąże się ze starą legendą. We wsi bez nazwy mieszkał kiedyś kowal Maciej. Gdy zachorowała młoda gęsiareczka, Maciej podarował jej zioła i uratował ją od niechybnej śmierci. Wtedy w podzięce wieś nazwano jego imieniem. Romantyczna legenda sprawiła, że we wsi Macikowo powstała wioska tematyczna. Jej przewodnim tematem są zioła, więc pojechać tam powinni miłośnicy naturalnej medycyny. Zielarka opowie o zastosowaniu ziół w celach leczniczych. Goście nauczą się sporządzać mieszanki ziół i napary, a także posmakują ziołowych herbatek i nalewek. Osoby lubiące gotować poznają zioła, które wykorzystać można do przyprawiania w kuchni. Posmakować można specjalności Wioski Maciejowej Duszy, czyli ciasteczek lawendowych. W czasie warsztatów "Baw się z gęsiareczką" goście nauczą się pisania gęsim piórem i upieką ciasteczka w formie gąsek. Macikowo oferuje także warsztaty florystyczne, decoupage i pirografii. Jak się skontaktować z Maciejową Duszą przeczytacie TUTAJ.

Fot. Aktywna Wieś


Wioska Grzybowa w Krzywogońcu

Wioska Grzybowa powstała w Krzywogońcu w gminie Cekcyn w powiecie tucholskim w 2005 roku. Prowadzi ją Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec. W działanie aktywnie włączyli się mieszkańcy Krzywogońca, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz sympatycy wiosek tematycznych. We wsi mamy kilka suszarni do grzybów, z których mogą również skorzystać osoby wypoczywające na naszych przepięknych terenach. W budynku po szkolnym, w którym ma swoją siedzibę stowarzyszenie, powstała izba Wioski Grzybowej, w której znajdują się przedmioty zrobione w kształcie grzyba, kronika i liczne gadżety związane z Wioską. Corocznie w Krzywogońcu odbywa się "Święto Grzyba", na którym można skosztować różnych potraw zrobionych z grzybów lub też wyglądem przypominającym.

Fot. Aktywna Wieś


Jabłkowa Kraina w Jabłonce

Jabłonka to borowiacka osada położona w samym sercu Borów Tucholskich w gminie Śliwice. We wsi w przydomowych sadach owocowych zachowały się stare gatunki jabłoni i grusz. Rosną tam papierówki, antonówki, malinówki, kosztele czy renety. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Jabłonka zorganizowało wioskę tematyczną Jabłkowa Kraina. Mozna wziąć udział w warsztatach, przejechać się bryczką do unikatowego wąwozu Goły Jon, poznać kulturę i kulinarne sekrety Borowiaków. Co roku we wsi odbywa się też Święto Jabłoni. To okazja do degustacji potraw z jabłkami w roli głównej: szarlotek, racuchów czy jabłecznika. Oferta Jabłkowej Krainy skierowana jest do grup zorganizowanych, całych rodzin i turystów indywidualnych.

Fot. Aktywna Wieś


Wioska Kwiatowa w Żalnie

Kwiatolandia w Żalnie w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim powstała w 2013 roku. W Wiosce Kwiatowej można nauczyć się rozpoznawać kwiaty jadalne, grając w "Kwiatowego Piotrusia". Własnoręcznie przygotować pamiątkę: kwiaty z gniecionego papieru, z krepiny, z bibuły, z liści, z filcu, ze wstążek i różnych tkanin dekoracyjnych; biżuterię koralikową, filcową, drewnianą, z bawełny i sutaszu; okolicznościową kartkę z pamiątkową pieczęcią. Grupy zorganizowane, jak i turyści indywidualni mogą wziąć udział w grach tematycznych oraz zabawach ruchowych. Informacje szczegółowe znajdziecie na stronie www.wioskakwiatowa.pl.

Fot. Aktywna Wieś


Owocowa Kraina w Węgiersku

Pewnego razu przez osadę położoną niedaleko golubskiego zamku przejeżdżał magnat węgierski. Jadąc pustkowiem, zauważył stare drzewo śliwy. Zachwycony tym widokiem wysiadł z karety, by zerwać kilka śliwek. Tak mu zasmakowały, że rozkazał zerwać wszystkie owoce i zrobić z nich wino oraz polecił, by w ogrodzie posadzić wiele drzewek śliwki węgierki. Na pamiątkę nazwał osadę Węgiersk. Tyle legenda. We wsi w powiecie golubsko-dobrzyńskim powstała wioska tematyczna Owocowa Kraina. Poznamy tam wielorakie zastosowanie owoców w życiu codziennym. Uczestnicy mogą wziąć udział w pokazie smażenia konfitur z owoców sezonowych połączonym z degustacją. Uczestnicy warsztatów artystycznych inspirowanych owocami własnoręcznie ozdabiają słoik do konfitur, przygotowują owocowe zwierzaczki i cudaczki do dekoracji stołu. Na lubiących biesiadować czeka Owocowe Karaoke z repertuarem owocowo- warzywnych przyśpiewek. Spacer po wsi pozwala odkryć zabytkowy drewniany dom kryty strzechą i poznać drzewa w owocowym sadzie oraz zobaczyć życie zwierząt w wiejskiej zagrodzie.

Fot. Aktywna Wieś


Wioska Początku Życia w Jajkowie

Co było pierwsze – jajko czy kura? Na pytanie, które od wieków dręczy filozofów, najlepiej poszukać odpowiedzi w Jajkowie w Wiosce Początku Życia, której motywem przewodnim są jajka. Wioska leży przy wiodącej na Mazury trasie Toruń-Olsztyn, 9 km za Brodnicą. Do założenia wioski tematycznej mieszkańców zainspirowała nazwa rodzinnej miejscowości. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Po drodze" przygotowało liczne atrakcje dla turystów. Goście wioski odkrywają tajemnice jajek strony przyrodniczo-biologicznej oraz kulinarnej i kulturowej. Wioska oferuje wspólne przygotowywanie potraw z jaj i degustacje lokalnych produktów. Można tu posmakować zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz ajerkoniaku domowej roboty. W ofercie wioski znajdują się też warsztaty rękodzielnicze – tworzenie ozdób nie tylko wielkanocnych. Zajęcia Wioski Początku Życia odbywają się w maleńkim drewnianym domku z kredensem babuni i licznymi jajkowymi akcentami dekoracyjnymi. Szczegóły znajdziecie na stronie na Facebooku.

Jajkowo leży w pobliżu Brodnickiego Parku Krajobrazowego, gdzie żyje wiele chronionych gatunków ptaków. Kilka kilometrów stąd znajduje się jezioro Bachotek.

Fot. Facebook Wioska Tematyczna "Początku Życia"


Wioska Nocy i Dni w Płonnem

Idea powstania tej wioski nawiązuje do pobytu w Płonnem Marii Dąbrowskiej. We wsi znajduje się Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej – gromadząca pamiątki po pisarce, pozostałości zabytkowego pałacu otoczonego parkiem dworskim, Góra Modrzewiowa – na której Dąbrowska pisała i malowała. Płonne było pierwowzorem miejscowości Krępy z powieści "Noce i dni". Organizowane są warsztaty malarskie w plenerze w miejscach, w których malowała Maria Dąbrowska, warsztaty zdobienia kapeluszy, taneczne, decoupage. Odbywają się wieczorki poetyckie, uczty ziemiańskie i sesja zdjęciowa dla pań w stroju Barbary na tle dworskiego parku. O ofercie przeczytacie TUTAJ,

Fot. Aktywna Wieś


Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia

W miejscowości Rak w gminie Skrwilno, otoczonej lasami i posiadającej specyficzny mikroklimat wpływający na otaczającą wieś roślinność, działa Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia - gospodarstwo ekologiczne i wioska tematyczna poświęcona miodom i zdrowotnym właściwościom roślin. Kraina Skrwy zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów pochodzących głównie z gospodarstw ekologicznych. W Miodowym Ogrodzie w Krainie Skrwy można zapoznać się z powstawaniem i produkcją miodu. Znajduje się tam ekologiczny ogródek warzywny z możliwie jak największą ilością gatunków warzyw. Goście mogą sami wykopać i zbierać je, a następnie samodzielnie ugotować w kociołkach lub na kuchni. Sad daje gościom możliwość samodzielnego zebrania czarnej i czerwonej porzeczki, aronii, czarnego bzu, pigwy oraz zrobienie z nich konfitur, dżemów czy soków. Strona Krainy Skrwy.

Fot. Kraina Skrwy