Placówka edukacyjna dla docelowo blisko tysiąca uczniów powstanie przy ul. Grasera na toruńskim Jarze. Miasto podpisało umowę na budowę nowej szkoły podstawowej - w ramach I etapu, z firmą Balzola Polska.
- Podstawowym wyzwaniem dla nas, jako gminy, było znalezienie środków finansowych. To się udało, w lipcu ubiegłego roku radni miejscy przegłosowali odpowiednie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050 - tłumaczy Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Budynek placówki oświatowej ma powstać tuż obok istniejącego już przy ul. Grasera - Przedszkola Miejskiego nr 18. Szkoła podstawowa pomieści prawie tysiąc uczniów, a budowa placówki w ramach I etapu rozpocznie się lada moment. Koszt I etapu inwestycji to ponad 36,8 mln złotych. Środki w całości pochodzą z budżetu miasta.
Co znajdzie się w murach szkolnych na Jarze?
Budynek będzie dwukondygnacyjny i pięciosegmentowy. Powierzchnia szkoły wraz m.in. z salą gimnastyczną, biblioteką oraz infrastrukturą sportowo-rekreacyjną będzie spora, bo wyniesie aż 13 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja, ze względu na jej olbrzymią wartość, została podzielona na etapy (ich szacowany koszt wyniesie blisko 129 mln zł). W trakcie pierwszego z nich, powstaną dwa segmenty budynku o powierzchni 5 tys. m.kw, na które złoży się:
- 21 sal lekcyjnych,
- 4 sale tematyczne,
- biblioteka,
- kuchnia,
stołówka i część administracyjna.
- Ta inwestycja będzie miała dla nas wydźwięk szczególny, ponieważ po wielu realizacjach projektów infrastrukturalnych będziemy mogli zaistnieć tutaj i przedstawić naszą firmę w troszeczkę innym świetle, jakim jest budownictwo kubaturowe - mówi Piotr Szatkowski, dyrektor techniczny w firmie Balzola Polska
Jakie zadania stoją przed wykonawcą w pierwszym etapie budowy placówki oświatowej? Głównie są to roboty ogólnobudowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe, montaż instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz teletechnicznych niskoprądowych. Ponadto firma Balzola Polska zatroszczy się o należyte zagospodarowanie terenu, czyli m.in. ogrodzenie, zieleń, małą architekturę, plac zabaw, boisko sportowe, drogi wewnętrzne i chodniki, technologię kuchni oraz wyposażenie boiska sportowego.
Pierwsi uczniowie z zerówki oraz klas I-IV skorzystaliby z możliwości oferowanych przez podstawówkę już w roku szkolnym 2025/2026.
- Czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy, ale będziemy tak zarządzać pracami, żeby od 1 września 2025 roku szkoła rozpoczęła swoją działalność i oczywiście będziemy poszukiwać środków na realizację II etapu - wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor wydziału inwestycji i remontów Urzędu Miasta Torunia.