Ukraińców czekają zmiany. W Polsce ma wejść nowelizacja specustawy. Rząd ogłosi wkrótce konkrety

Biznes Region
Biznes Opinie
#
Fot. 123rf

Pierwsze zmiany w znowelizowanej specustawie mają wejść w życie przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Jak informuje "Rzeczpospolita" rząd mówi o "uszczelnieniu systemu". Więcej konkretów ma pojawić się już w ten piątek, 29 marca. 

 

Pod koniec października ubiegłego roku liczba ukraińskich uchodźców wynosiła w naszym kraju ponad 957 tys. Jednocześnie, jak wynika z najnowszego badania agencji zatrudnienia Gremi Personal, w Polsce planuje pozostać w tym roku dwa razy mniej Ukraińców niż w 2023 r.

 

Prezydent przedłuża 

Pod koniec lutego br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Dotychczas istniejące uprawnienia dla uchodźców będą przedłużone do 30 czerwca.  Czego dotyczyły przepisy ustawy? M.in. legalności pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi od 24 lutego 2022 roku. Celem nowelizacji jest wydłużenie okresów ważności wiz, zezwoleń na pobyt oraz termin dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy, w tym zawieszenie biegu terminów na załatwienie spraw w postępowaniach prowadzonych przez wojewodę. 
 

Rząd przygotowuje zmiany

Według informuje "Rzeczpospolitej", rząd ma zamiar w piątek przedstawić projekt nowelizacji ustawy pomocy obywatelom Ukrainy. Jak stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji prof. Maciej Duszczyk celem jest uszczelnienie systemu. Rządzący chcą zlikwidować system finansowania pobytu Ukraińców (obecnie wynoszący 40 zł za dzień na osobę) w małych pensjonatach do dziesięciu osób. Jak twierdzi wiceminister mamy w tym przypadku do czynienia z nadużyciami: - Bywa, że ich właściciele wykorzystują uchodźców do nieodpłatnej pracy - mówi prof. Maciej Duszczyk. 

Ukraińcy w Polsce będą mogli liczyć jedynie na pobyt w ośrodkach, które mają podpisane umowy z wojewodą. Na tym jednak prawdopodobnie nie koniec zmian. 

- Zastanawiamy się nad kwestiami częściowej odpłatności, bo powstał problem, że to, co należy się obywatelowi Ukrainy w ramach specustawy, a obywatelowi polskiemu nie, jest równoważny. Musimy to wyważyć - dodaje prof. Maciej Duszczyk. 

Poza tym zmianie ulegną także zasady pobytu Ukraińców w Polsce. Obecnie, aby otrzymać ochronę tymczasową wystarczył ukraiński PESEL. Po zmianach, aby otrzymać zgodę na pobyt czasowy w naszym kraju (trzy lata), trzeba będzie złożyć specjalny wniosek i poddać się  procedurze sprawdzającej. O szczegółach będziemy informować wkrótce.