Obowiązkowa e-faktura: resort finansów ogłasza wyniki konsultacji. Za miesiąc poznamy ostateczną datę wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF

Puls Dnia
Biznes Region
KSeF
Fot. MF

Za miesiąc, na przełomie kwietnia i maja Ministerstwo Finansów poda ostateczną datę startu obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla wszystkich podatników. Pierwotnie, przygotowany jeszcze przed rząd Mateusza Morawieckiego system miał obowiązywać od 1 lipca tego roku. 

Po licznych sygnałach, że nowe rozwiązania są niedopracowane, nowy minister finansów, Andrzej Domański, jeszcze w styczniu wstrzymał start KSeF, zapowiedział audyt i konsultacje  (szeroko o zgłaszanych wątpliwościach pisaliśmy tu: https://kujawy-pomorze.info/artykuly/obowiazkowe-e-faktury-nie-wejda-w-zycie-od-lipca-minister-finansow-przesuwa-wdrozenie ). 

 - Od KSeF nie ma odwrotu, ten system zostanie wdrożony. Podtrzymuję wcześniejszą deklarację, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej ogłosić datę obowiązkowego korzystania z KSeF. Obecnie trwają analizy i audyty. Na ich podstawie na przełomie kwietnia i maja, kolejny raz stwierdzam tę datę, będziemy w stanie określić nową datę obowiązywania KSeF-u – mówił kilka dni temu minister Andrzej Domański na spotkaniu w ministerstwie podsumowującym efekt konsultacji. 

Jakie są ich najistotniejsze wyniki?

  • Pierwotne system miał wejść w życie w dwóch etapach: 1 lipca (płatnicy  VAT) oraz od 1 stycznia 2025 (podatnicy zwolnieni z VAT). W  nowym rozwiązaniu obowiązek KSeF dla wszystkich podatników wprowadzonych zostanie w jednym terminie – tym właśnie podanym na przełomie kwietnia i maja.
  •  Wprowadzone zostaną odroczenia kar i obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla mechanizmu podzielonej płatności i dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej oraz paragonów z NIP uznanych za faktury. 
  • W okresie przejściowym wszyscy podatnicy będą mogli korzystać z opcji wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF, z kodem QR i wprowadzania ich do systemu następnego dnia roboczego.
  • Wobec obaw, że wystawcy faktur będą mieli problem z ustaleniem, czy mają obowiązek wystawienia w KSeF fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT, ryzykując przy tym poniesienie sankcji za pominięcie obowiązkowego systemu, resort proponuje dopuszczenie możliwości opcjonalnego wystawiania faktur  konsumenckich w KSeF. Klient otrzyma anonimowy dostęp do faktury w systemie za pomocą kodu QR. Resort przy tym podkreśla, że podatnicy zwolnieni z VAT dokonujący zakupów na potrzeby działalności gospodarczej, będą zobowiązani do podawania numer VAT lub NIP.
  • Będzie możliwość dodania w KSeF ustrukturyzowanego załącznika do faktury, co ma ułatwić rozliczanie faktur za media, usługi telekomunikacyjne i innych tzw. faktur zbiorczych.
  • Według nowych zasad będzie także możliwość wcześniejszego  - jeszcze przed wdrożeniem KSeF -  wygenerowania certyfikatu nabywcy z kodem QR do faktur wystawianych w momencie awarii dostępu do systemu lub w trybie offline.
  • W okresie przejściowym ministerstwo finansów chce także zachować możliwość wystawiania faktur papierowych u wystawców,  dla których – jak to sformułował resort – „wdrożenie KSeF może być problematyczne”. Będzie można z tego skorzystać, gdy żadna faktura nie przekracza  kwoty 450 zł, a łączna suma – 10 tys. zł miesięcznie.                 
     

Resort obiecuje wsparcie    

- Zdajemy sobie sprawę, jak dużą zmianą dla podatników jest wprowadzenie obowiązkowego KSeF. Dlatego naszą rolą i zadaniem jest wyjście do przedsiębiorców oraz wspieranie ich, szczególnie w okresie poprzedzającym system obligatoryjny, jak i w pierwszej fazie jego funkcjonowania - mówił podczas briefingu w MF szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Według zapowiedzi resortu finansów,  w maju ruszyć mają w urzędach skarbowych szkolenia online i stacjonarne dla przedsiębiorców. Zasady funkcjonowania KSeF przedstawiać będą pracownicy KAS. Będzie też możliwość umówienia się na indywidualne spotkania dotyczące tego systemu.  KAS zapowiada także wsparcie informacyjne dla podatników i firm, którzy tworzą własne oprogramowanie do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych.  "Infolinia KIS będzie udzielała nie tylko wsparcia merytorycznego, związanego z obowiązującymi przepisami, lecz także szeroko rozumianej pomocy technicznej. Planujemy uruchomienie infolinii technicznej w lipcu" - przeczytać można w materiale MF.