Główny Urząd Statystyczny upublicznił na koniec marca nową tablicę średniego dalszego trwania życia. To ważna informacja dla przyszłych emerytów, ponieważ zgodnie z zapisami są one podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłoszono na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodajmy, że tablica średniego dalszego trwania życia w 2024 r. to prognoza dalszej długości życia dla kobiet i mężczyzn od określonego wieku osoby przechodzącej na emeryturę.
Jak otrzymać wyższą emeryturę?
Wysokość świadczenia emerytalnego, jakie otrzymują seniorzy, zależy nie tylko od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, ale również od średniej długości trwania życia mężczyzn i kobiet w kraju - dane są aktualizowane i publikowane są co 12 miesięcy. ZUS na ich podstawie wyznacza tak zwaną emeryturę kapitałową. Tablice GUS ukazują przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat.
Osoba przechodząca na emeryturę później - po tym, jak zdecydowała się dłużej pracować - może jednak skorzystać z tablic obowiązujących w dniu, w którym osiągnęła wiek emerytalny. Nie oznacza to zatem, że w ciągu najbliższych tygodni wszystkie osoby powinny składać wniosek o przyznanie świadczenia. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r., będą miały więc zagwarantowane korzystanie z obecnych, najprawdopodobniej bardziej opłacalnych tablic
W innej sytuacji są osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, podczas kiedy obowiązywały mniej korzystne tablice GUS - w ich przypadku korzystniejsze będzie przejście na emeryturę na obowiązujących jeszcze zasadach lub poczekanie do lipca, kiedy to w życie wejdzie waloryzacja składek oraz dodatkowo kwartalna, co w pewnym stopniu zrekompensowałoby mniej korzystne GUS-owskie tablice.