Na Kujawach powstanie Centrum Kultury i Edukacji "Energia Włocławka". Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Marek Wojtkowski podpisali 26 marca 2024 r. list intencyjny w tej sprawie.
Oferta "Energii Włocławka" skierowana będzie zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Będzie to miejsce zdobywania wiedzy o różnych formach energii i jej wykorzystaniu w wielu procesach technologicznych. Nowoczesny obiekt służyć będzie mieszkańcom i turystom jako miejsce spotkań, rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i nowych doświadczeń. Oprócz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych miejsce będzie oferować dostęp do nowoczesnych technologii i multimediów.
- Wykreujemy innowacyjne rozwiązania w zakresie kultury i edukacji, które przyczynią się do kształtowania kluczowych kompetencji jak twórcze myślenie, kooperacja czy chęć odkrywania i rozumienia świata - informuje Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji. - Centrum Kultury i Edukacji "Energia Włocławka" przy ulicy Brzeskiej 1 będzie promowało lokalną kulturę, historię i tradycję, zachęcając jednocześnie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego.
Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji
"Energia Włocławka" będzie jednym z czterech oddziałów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji. W Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu planowane jest stworzenie wyjątkowej w skali regionu i kraju swego rodzaju "ścieżki edukacyjno-kulturalnej".
Miejsca te tworzyć będą konstelacje, szczególnie ważne dla regionu, których cechami wspólnymi będzie dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych instytucji oraz praktycznego przekazywania wiedzy i rozwijania pasji - dodaje Małgorzata Sadowska-Rodziewicz. - Uczenie przez zabawę to wyznaczony współcześnie przez specjalistów sposób na popularyzację wiedzy o świecie. Będzie to punkt wyjścia dla dalszej edukacji na każdym poziomie i w każdym wieku.
Naukowe i przemysłowe tradycje Włocławka
- Koncepcja budowana będzie na bazie naukowego dorobku wielkich naukowców z naszego miasta - mówi Bartłomiej Kucharczyk z Urzędu Miasta Włocławek. - Tadeusz Reichstein w 1950 r. w dziedzinie chemii otrzymał Nagrodę Nobla. To on opracował metodę syntezy witaminy C, która umożliwiła jej produkcję na skalę przemysłową. Pamiętajmy, że pierwszym człowiekiem na świecie, który udźwiękowił film, był włocławianin Józef Tykociński nazywany "ojcem filmu dźwiękowego". Przy ulicy Brzeskiej 1, czyli tam, gdzie będzie działało centrum, 146 lat temu Ludwik Bauer założył rektyfikację spirytusu, dystylarnię wódek oraz octownię. Potem rodzina Bauerów prowadziła tu fabrykę wódek słodkich. W kwietniu 1899 roku dwaj przemysłowcy niemieccy z Berlina, bracia Marks i Izydor Cassirowie, będący właścicielami fabryki celulozy i papieru w Niemczech zdecydowali ulokować swój nagromadzony kapitał we Włocławku. Fabryka stała się największą tego rodzaju fabryką w kraju i zarazem największym zakładem przemysłowym na terenie Włocławka.