Bydgoszcz przygotowuje się do budowy biogazowni. Inwestycja pochłonie 126 milionów złotych

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. 123rf

Od lat władze Bydgoszczy dążą do budowy biogazowni. Wykonano kolejne kroki do zrealizowania ogromnej inwestycji. Już wkrótce ruszy procedura przetargowa. 


Brakujący element 


Bydgoski magistrat dąży do stworzenia niezależnego systemu gospodarki odpadami. Miejska spółka Pronatura prowadzi elektrociepłownię na odpady, sortownię śmieci, a już wkrótce do sieci dołączy biogazownia. Do tej pory przygotowano koncepcję techniczno-technologiczną dla obiektu. Inwestycja otrzymała także decyzję środowiskową. 


Przyszli użytkownicy zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz podpisali list intencyjny. Są to: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski.

- Nasz system gospodarki opadami, który budujemy dla miasta i partnerów powoli się dopełnia. Sami zadbamy o swoje odpady. Działa nasza elektrociepłownia, nie tak dawno otworzyliśmy sortownię, a teraz czas na zieloną frakcję, a więc biogazownię. Cieszę się, że jesteśmy razem, bo chcemy zadbać o odpady nie tylko Bydgoszczy, ale także naszych partnerów ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - mówił prezydent Rafał Bruski.

Dla samorządów wchodzących w skład organizacji możliwość współpracy w temacie gospodarki odpadami to możliwość do oszczędności. - Najważniejsza rzecz, która dotyczy samorządów to pełna kontrola nad odpadami w naszej gminie oraz koszty. Tutaj przede wszystkim kluczowym elementem są oszczędności, dla których zrzeszamy się w stowarzyszeniu. Ważne, że to będzie stabilizacja finansowa. To powoduje, że mamy w kolejnych latach możliwość stałych cen dla naszych mieszkańców. Dzięki współpracy z Pronaturą od dwóch lat nie podnieśliśmy cen za odpady komunalne - powiedział wójt Białych Błot  Dariusz Fundator. 



Ogromna inwestycja 


Bydgoska biogazownia ma powstać przy ulicy Prądocińskiej, a więc przy DK 10 i w sąsiedztwie innych obiektów spółki Pronatura. Inwestycja pochłonie 126 milionów złotych - połowa środków ma pochodzić z bezzwrotnego wsparcia w ramach funduszu modernizacyjnego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 63 miliony złotych również będą pochodziły z NFOŚiGW, lecz zostaną udzielone jako pożyczka na preferencyjnych warunkach. Spółka Pronatura ze środków własnych wyłoży 3 miliony złotych. 
Rocznie biogazownia będzie w stanie przerobić do 60 tysięcy ton odpadów. W skali roku pozwoli to utworzyć 8 gigawatów energii elektrycznej oraz 15 tysięcy ton pełnowartościowego nawozu. 
 

Już wkrótce ruszy procedura przetargu, gdy będzie znany już wykonawca, wówczas przeprowadzone będą prace projektowo-budowlane. Biogazownia ma zostać przekazana spółce Pronatura na przełomie 2026 i 2027 roku. 


Biogazownie to przyszłość? 


Biogaz to jedno z odnawialnych źródeł energii. Uzyskuje się go w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytworzenia jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli. Biomasę można przetworzyć na energię elektryczną oraz cieplną. 


Na terenie naszego województwa biogazownie nie są niczym nowym. Od lat działają małe rolnicze biogazownie, ale też większe obiekty takie jak biogazownia o mocy 2,1 MW w Liszkowie koło Inowrocławia. W Toruniu biogazownia działa na terenie wysypiska śmieci przy ulicy Kociewskiej.