Skarbówka ściąga mniej zaległości. To budzi niepokój wśród ekspertów: - Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że wąskim gardłem administracji skarbowej pozostają działy egzekucji - mówi Alicja Sarna

Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. 123rf

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna w ubiegłym roku urzędy skarbowe w całym kraju przeprowadziły o 30 proc. mniej kontroli niż w 2022 r. Jednak to nie jest główne spectrum zainteresowań oraz zmartwień ekspertów. Zaskoczeniem jest niska skuteczność egzekucji. 

 

Do zadań urzędów skarbowych nie należy tylko kontrolowanie zeznań podatkowych. Inną ich funkcją jest prowadzenie czynności sprawdzających."DGP" dotarła do danych Ministerstwa Finansów, które nie nastrajają ekspertów optymizmem.

- Dane MF pokazują, że wąskim gardłem administracji skarbowej pozostają działy egzekucji - mówi dla "DGP" Alicja Sarna, dyrektor ds. kluczowych sporów podatkowych w CRIDO.

Konkretnie chodzi tu o kontrole podatkowe i egzekucję należności publicznoprawnych - głównie podatków. Jak wynika z informacji przekazanych przez resort zauważalny jest spadek liczby przeprowadzanych kontroli. W 2023 roku przeprowadzono ich 13 tys. (o ok. 5 tys. mniej niż w 2022 r. i o 2,7 tys. mniej niż w 2021 r.). Jak zauważa "DGP": - "Liczba kontroli przeprowadzonych w 2023 r. jest o ponad 50 proc. niższa w porównaniu z 2017 r. i 2018 r.

 

9,5 miliarda mniej

Urzędy skarbowe w ramach podjętych czynności kontroli podatkowych oraz sprawdzających, odkryły uszczuplenia na kwotę 9,5 mld zł. W 2023 r. była to suma blisko 9 mld zł. Zdaniem ekspertów to wynik elektronizacji. 

- Ma ona wpływ na ogólną efektywność urzędów pod kątem kwoty wykrytych uszczupleń, czyli wartości stwierdzonych zaległości podatkowych - tłumaczy w rozmowie z "DGP" Paweł Nocznicki, menedżer w Stone & Feather Tax Advisory sp. z o.o. 

W obszarze egzekucji skarbówka ma jednak nadal wiele do nadrobienia. Według danych z roku na rok wyniki te się poprawiają, lecz nadal są na niezbyt zadowalającym poziomie. "W 2023 r. egzekucja wyniosła - 41,2 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosiła - 39,2 proc., a w 2021 r. - 35,8 proc. Wciąż jednak - co podkreślają doradcy podatkowi - pozostaje ona na relatywnie niskim poziomie, bo nie przekracza 50 proc." - podsumowuje "DGP".