Welconomy Forum in Toruń – najważniejsza konferencja ekonomiczna w naszym regionie - wystartowało dzisiaj (w poniedziałek) w CKK Jordanki w Toruniu. Po uroczystej inauguracji i pierwszym, interesującym panelu, większość wydarzeń Welconomy przeniosła się do hotelu Copernicus. Tam również zaczęło się ciekawie. Na panelu poświęconym inwestycjom i wsparciu dla biznesu zabrakło miejsc, część widzów oglądała debatę na stojąco.
- Chcielibyśmy, żeby te spotkania przekładały się nie tylko na promocję, ale też na przyciągniecie inwestycji do naszego województwa – mówił w inaugurującym wystąpieniu kujawsko-pomorski marszałek Piotr Całbecki. Marszałek poruszył już na starcie wiele gorących spraw: m.in. podkreślił rolę dołączenia Polski do struktur NATO i Unii Europejskiej, skierował apel do uczestników Forum o koleje dużych prędkości dla regionu, mówił też o temacie, o którym dyskutuje cała Polska - niekontrolowanej liczbie towarów wwożonych do naszego kraju zza wschodniej granicy, co również podważa zaufanie Polaków do Unii Europejskiej.
Gości witał również prezydent Torunia Michał Zaleski, który wspomniał m.in. o Ukrainie: - Przyjaźń z krajem, który cierpi niedolę wojny jest naszym posłannictwem. To się na pewno wplecie w ton i zasady dzisiejszej dyskusji.
- Toruń z radością was wita, będzie na was czekał i w przyszłym roku, i w następnych latach – zadeklarował prezydent Michał Zaleski.
Nagrody i tytuły
Następnie wręczono nagrody. Marta Saldat otrzymała nagrodę im. Stefana Mellera (za start-up, zajmujący się tworzeniem rzemieślniczych przekąsek dla zwierząt domowych). Ambasadorkami Welconomy zostały: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Edyta Zakrzewska, Urszula Jóźwiak i Agnieszka Odachowska-Piosik. Tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki otrzymał Paweł Makuch – prezydent Pruszkowa. Szmaragd Welconomy dostała Iga Sarzyńska-Komorowska, przedsiębiorczyni, która nie tak dawno udzieliła ciekawego wywiadu kujawy-pomorze.info - czytaj TUTAJ.
Era zmian
Sesja plenarna dotyczyła bardzo szerokiego spektrum – ery zmian w Polsce, Europie i na świecie. Temat potraktowano wieloaspektowo, więc wszystkie kwestie właściwie zasygnalizowano, ale powstała dzięki temu ciekawa panorama zmian. Najciekawsze wypowiedzi nagradzane były nawet oklaskami.
- Dzisiaj cała Europa zaczęła protestować przeciwko Zielonemu Ładowi, pewne rozwiązania nie pozwalają rolnikom rozwijać produkcji. W Polsce dochodzi kwestia żywności ze Wschodu. To wielkie wyzwanie dla całego rządu. – mówił Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa - Musimy zadbać o rozwiązania strategiczne. Rolnictwo nie może być ciągle wspierane kroplówkami, które na chwilę pomogą, a potem rodzą problemy.
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - mówiła m.in. o naszym stosunku do Unii Europejskiej: - Z entuzjazmu wobec Unii przesunęliśmy się w stronę eurorealizmu, rośnie też grupa przeciwników Unii. Żyjemy w świecie fake newsów. To co "odziedziczyliśmy" po poprzedniej już TVP to to, że wielu polskich eurosceptyków na pytanie, dlaczego powinniśmy wyjść z Unii, odpowiada, że Unia będzie nam kazała jeść robaki.
Senator Krzysztof Kwiatkowski wspominał m.in. o tym, że karnawał stałego rozwoju, który mieliśmy przez ostatnie 30 lat, niestety się kończy. A na ten karnawał złożyło się wiele spraw, m.in. wejście do Unii Europejskiej. Mówił również o konkretach – na przykład o tym, że trzy i pół roku na wydawanie środków z KPO zostało zmarnowanych i pozostało nam bardzo niewiele czasu.
Marek Zagórski, prezes Krajowej Grupy Spożywczej wypowiadał się m.in. o tym, co jest największą zmorą polskich przedsiębiorców: - To niestabilność. A biznes potrzebuje stabilizacji.
O zdrowiu mówił z kolei prof. Piotr Skarżyński: - Covid pokazał nam wiele rzeczy, też to, jak szybko algorytmy postępowania mogą się zmienić. Nie byliśmy do tego przygotowani.
Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich, podkreślała nasze duże zaawansowanie technologiczne, ponadprzeciętne w Europie – zarówno jeśli chodzi o banki, jak i polskich klientów. Mówiła też o tym, że przed nami dziś ogromne wyzwanie, związane z cyberbezpieczeństwem, a także potrzeba bardzo silnego impulsu inwestycyjnego: - Jeśli chcemy, żeby nie uciekała nam Europa, musimy inwestować.
Marszałek Piotr Całbecki rozpoczął od relacji samorządu i świata polityki: - Polityka czasami wkracza w nasze życie tak, że nadużywa prawa. Przykład? Choćby wtedy, kiedy o rozdziale środków rozstrzygają nie jasne kryteria, a decyzje polityczne. Marszałek zaapelował też o reformę finansów publicznych tak, aby samorządy miały większą wpływ na wydawanie środków.
Co jeszcze na Welconomy?
To już XXXI edycja Forum. Patronem Strategicznym Welconomy 2024 jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. KPFR jest jednym z Partnerów Instytucjonalnych. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. Welconomy 2024 trwa dwa dni – 25 i 26 marca.
Za nami i przed nami różnorodne panele tematyczne. W tym roku na uczestników czeka ponad 30 debat. Niebawem relacja z ciekawego panelu z udziałem m.in. wicepremiera Janusza Steinhoffa, posła Sławomira Mentzena czy prezes KPFR Kamili Radzieckiej.