Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie obchodził swoje 15-lecie

Region Raport
Biznes Ludzie
x
Fot. Michał Kuras dla UMWKP

Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie w powiecie chełmińskim rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. Z tej okazji odbyły się 21 marca rocznicowe uroczystości. Uczestniczył w nich marszałek Piotr Całbecki, który złożył gratulacje na ręce dyrektor Zakładu Katarzyny Lubańskiej, wiceprzewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie ruszył w 2008 roku. Zatrudnionych jest tu 47 osób z niepełnosprawnościami. Wspiera je 17 osób personelu. Zakład opiera swoją działalność m.in. na usługach stolarskich, produkcji wyrobów z papieru i tektury, tworzeniu rękodzieła oraz usługach gastronomicznych i hotelarskich. Pracownicy uczestniczą także w zajęciach rehabilitacyjnych.

– Zakłady aktywności zawodowej są skuteczną formą prowadzenia rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością oraz dają szansę na przygotowanie do samodzielnego i aktywnego życia - mówił na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki. Dziękuję za państwa zaangażowanie i życzę, aby kolejne lata przynosiły dalszą satysfakcję z wypełniania tak ważnej dla społeczeństwa misji.

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonują:

  • Zakład Aktywności Zawodowej w Brodnicy
  • Zakład Aktywności Zawodowej w "Ośrodek Sportu i Rehabilitacji" w Białych Błotach
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy
  • Zakład Aktywności Zawodowej we Włocławku
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Wąbrzeźnie
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Białych Błotach

Dziewięć ZAZ-ów współfinansowanych jest z będących w dyspozycji samorządu województwa środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracuje w nich w sumie 430 niezdolnych do pracy na rynku otwartym osób z niepełnosprawnościami, często dotkniętych długotrwałym wykluczeniem społecznym. Całość wypracowanego dochodu przeznacza się na realizację misji społecznej oraz zawodową rehabilitację zatrudnionych. Osoby te objęte są opieką i nadzorem wykwalifikowanego personelu. Działania te mają na celu przywrócenie sprawności do wykonywania obowiązków zawodowych i docelowo – znalezienie zatrudnienia poza zakładem.

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.