1500 złotych dla pracujących i wychowujących dzieci rodziców to zapowiedź programu "Aktywny rodzic" jeszcze z kampanii parlamentarnej Platformy Obywatelskiej. Jednak często program nazywany jest "babciowym", ponieważ w domyśle środki te miałyby zostać przeznaczone dla babć sprawujących opiekę nad dzieckiem. Kto będzie mógł się starać o specjalny dodatek i na jakich warunkach?
Okazuje się, że środki na ten dodatek zostały już zapisane w budżecie na IV kwartał 2024 roku. - Mamy gotowy projekt. Za chwilę stanie na Radzie Ministrów i idzie do Sejmu - ujawniła w Polsat News Izabela Leszczyna, minister zdrowia.
Dzięki końcowym pracom nad projektem, znane są już jego szczegółowe zapisy. Dodatek będzie można otrzymać w trzech wariantach: w zależności od sytuacji rodziny oraz formy opieki nad dzieckiem.
- "podstawowy" dotyczy sytuacji, gdy oboje rodzice pracują i chcą skorzystać z pomocy bliskiej osoby lub niani w opiece nad dzieckiem,
- rodzice decydują się posłać dziecko do żłobka,
- jeden z rodziców decyduje się zostać z dzieckiem w domu.
Jakie warunki należy spełnić?
Pieniądze z programu "Aktywny rodzic" mają być wypłacane tylko rodzicom dzieci do lat 3. Do wypłaty świadczenia ma być kilka przesłanek, m.in.
- wiek dziecka: maleństwo, na które przyznawane byłoby babciowe, nie może mieć więcej niż 36 miesięcy (3 lata),
- odpowiedni stosunek pracy: rodzic musi być zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie,
- określona wysokość wypłaty: oprócz formy zatrudnienia, rodzic musi także otrzymywać przynajmniej minimalną krajową, która obecnie wynosi 4242 zł brutto.
Co istotne świadczenie jest powiązane z wynagrodzeniem otrzymywanym przez jednego z rodziców. Nawet więc jeśli jedno z rodziców będzie przebywać w domu z maleństwem to drugie musi pracować na etacie lub zleceniu za przynajmniej minimalną krajową. Każda przerwa w pracy dłuższa niż miesiąc oznacza utratę świadczenia "babciowego".
Pieniądze z programu będzie można pobierać niezależnie od innych świadczeń, przyznawanych rodzicom w ramach wychowywania potomka. "Babciowe" będzie można uzyskać już na pierwsze dziecko.
- W budżecie są przewidziane środki na ten program w ostatnim kwartale tego roku - mówiła jeszcze w lutym Aleksandra Gajewska, wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej