Zdrowie i biznes. Wyzwania i problemy uzdrowisk – w kujawsko-pomorskim, Polsce i w Europie - na konferencji w Ciechocinku

Puls Dnia
Biznes Region
m
Fot. Mariusz Załuski

Koszt 21 dni leczenia uzdrowiskowego jest mniejszy niż 1 dzień pobytu pacjenta na oddziale SOR -  ta informacja, która pojawiła się w wystąpieniu prof. Ireny Ponikowskiej – mogłaby być myślą przewodnią całej konferencji w Ciechocinku. Pokazuje bowiem jak na dłoni, jak wielki sens ma rozwijanie lecznictwa uzdrowiskowego. Dodajmy, że dla naszego regionu ma to również ogromny sens biznesowy.


Przez trzy dni, od 17 do 19 marca, w Ciechocinku trwała konferencja „Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2024”, na której uzdrowiskowy temat potraktowany został bardzo wieloaspektowo.

O czym debatowano na konferencji?

Do udziału w spotkaniu zaproszono bowiem i naukowców, i polityków, i biznesmenów. Omawiano aspekty historyczne przedsięwzięć uzdrowiskowych w  naszym regionie, ale również oceniano zasoby mineralne i prozdrowotne solanki ciechocińskiej czy też dyskutowano o lokalizacji wód podziemnych Kujaw i Pomorza.


Ostatniego dnia obrad skupiono się na tematyce biznesowej, związanej z zarządzaniem i funkcjonowaniem uzdrowisk. Tak zwana turystyka prozdrowotna to bowiem znakomity biznes – zwłaszcza dla takich regionów jak nasz. Branża uzdrowiskowa, skupiona w trójkącie Ciechocinek – Inowrocław – Wieniec Zdrój, to bezpośrednio lub pośrednio praca dla tysięcy ludzi w kujawsko-pomorskim. Nie tylko zresztą w kurortach, wizyty tysięcy kuracjuszy odczuwają i inne miasta regionu.


Ciekawa była debata, w której porównywano doświadczenia uzdrowiskowe Polski, Litwy, Niemiec i Ukrainy (brali w niej udział m.in burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz i prezydent Inowrocławia Wojciech Piniewski). Prezes TARR Michał Korolko prezentował z kolei znaczenie turystyki prozdrowotnej jako „inteligentnej specjalizacji” kujawsko-pomorskiego.

Kto organizował konferencję?

Na wydarzenie zaprosiło Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego, współorganizatorami byli Województwo Kujawsko-Pomorskie, Uzdrowisko Ciechocinek, Miasto Ciechocinek i TARR S.A.

  • Najciekawsze wnioski z niektórych z zorganizowanych w Ciechocinku debat zaprezentujemy niebawem w osobnym materiale.