Wybory samorządowe 2024. Jak głosować? Oto garść przydatnych informacji

Puls Dnia
Styl Życia
@
Fot. Agencja Toruń

7 kwietnia Polacy pójdą do urn wyborczych. W trakcie wyborów samorządowych od komisji wyborczej otrzymamy trzy karty do głosowania: do rady miasta, rady sejmiku województwa oraz na prezydenta, burmistrza lub wójta. Jak należy prawidłowo wypełnić karty, aby oddać ważny głos? Oto garść przydatnych informacji przed wyborami samorządowymi 2024. 

 

Wybory samorządowe 2024. Kiedy pierwsza i druga tura?

Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Ewentualna druga tura przewidziana jest na 21 kwietnia. Głos będzie można oddać od godziny 07:00 do godziny 21:00. Co w przypadku osób, które ze względu na długą kolejkę nie zdążą oddać głosu? Nie muszą się martwić jeżeli tylko zajęli miejsce w ogonku przez planowaną godziną zamknięcia lokalu. 


Gdzie oddać głos podczas wyborów, 7 kwietnia?

Podczas wyborów samorządowych istotny jest okręg wyborczy, w którym zamieszkujemy. Listę okręgów można znaleźć na oficjalnej stronie wybory.gov.pl. Z pomocą przychodzi też Centralny Rejestr Wyborców - jeśli mamy dylemat odnośnie właściwej weryfikacji lokalu wyborczego. Wystarczy, że zalogujemy się do serwisu albo aplikacji za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej czy e-dowodu.

Oddać głos w wyborach samorządowych mogą:
 

  • pełnoletni obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat najpóźniej w dniu wyborów,
    są wpisani do rejestru wyborców,
     
  • prawo do głosowania przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, nieposiadającym polskiego obywatelstwa – pod warunkiem ukończenia 18 lat i mieszkania na stałe na terenie danej gminy.

 

Wybory samorządowe. Jak będzie wyglądać głosowanie?

W trakcie tegorocznej elekcji mieszkańcy wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ponadto zdecydują, kto zasiądzie w radach powiatów, gmin i sejmików wojewódzkich. Tym samym wybiorą swoich przedstawicieli na kolejne 5 lat. Ze spisem wszystkich kandydatów można zapoznać się na stronie wybory.gov.pl.

Przed głosowanie w lokalach wyborczych, obywatel dostanie odpowiednie karty do głosowania. Ich liczba zależy od miejsca zamieszkania I tak:

 

  • osoby z miast na prawach powiatu dostaną trzy karty (nie głosują bowiem na kandydatów do rady powiatu),
     
  • pozostali wyborcy otrzymają cztery karty wyborcze – z listami kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta oraz do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa. 
     
  • osoby głosujące na terenie Warszawy również dostaną cztery karty – poza kandydatami na prezydenta, do rady miejskiej i sejmiku wojewódzkiego będą wybierać też radnych dzielnicowych.

Aby nasz głos był ważny należy postawić na karcie głosowania znak „X” w kratce odpowiadającej nazwisku danego kandydata. W szczególnych okolicznościach, w których w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta uczestniczy tylko jeden kandydat, na odpowiedniej karcie wyborcy stawiają znak przy kratce „za” lub „przeciw”.

Warto pamiętać, że głos na dwóch i więcej kandydatów na którejkolwiek z kart zostanie uznany za nieważny; oznacza to, że „X” można umieścić na jednej karcie tylko raz. Głos nie będzie liczyć się również wtedy, gdy w kratce zabraknie „X” czy przecięcia, a pojawi się inny symbol, np. narysowany przez wyborcę kwiatek. 


Wybory samorządowe 2024. Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych lub prezydenckich ważne jest miejsce, w którym oddaje się głos. Liczy się przede wszystkim miejsce stałego zamieszkania, dzięki czemu będziemy przypisani do odpowiedniego okręgu wyborczego. Jeśli natomiast zamieszkujemy na stałe poza miejscem zameldowania, to możemy dołączyć do rejestru wyborców konkretnej gminy, składając do urzędu gminy pisemny wniosek, który trafia potem do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Szczegółowe instrukcje są dostępne na stronie rządowej gov.pl. Można również dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW) na stałe. Za pośrednictwem platformy gov.pl można zmienić stały obwód głosowania lub dopisać się do CRW. 


 

 

Źródło: wybory.gov.pl/portalsamorzadowy.pl