Oto kandydaci na prezydentów w kujawsko-pomorskim. Toruń pobił rekord

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. UMB/własne/UMG /FB

Do dziś (14.03) do godziny 16 trwa rejestracja kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Oznacza to, że komitety wyborcze w regionie odsłoniły już swoje karty. Kujawy-pomorze.info sprawdzają, kto będzie się ubiegał o prezydentury w kujawsko-pomorskim.

 

Bydgoszcz

Ciekawie zapowiada się walka o fotel prezydenta Bydgoszczy, gdzie swoich kandydatów wystawiły trzy największe siły polityczne w kraju - Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecia Droga. Z ramienia KO i z poparciem Lewicy o czwartą kadencję z rzędu walczyć będzie Rafał Bruski. 61-latek jest prezydentem Bydgoszczy od 2010 roku. W latach 2007-2010 pełnił funkcję wojewody.

Głównym kontrkandydatem Bruskiego będzie Łukasz Schreiber, czyli były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy. 36-latek startuje z komitetu Bydgoska Prawica, na który oprócz PiS składa się też Konfederacja. Trzecią kandydatką do władzy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy jest Joanna Czerska-Thomas z Trzeciej Drogi. 49-latka pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy. Od 2011 roku prowadzi własną agencję marketingową.

 

Toruń

Rekordowo w Toruniu. W wyborach na prezydenta miasta mieszkańcy będą mieli pełen wachlarz możliwości, gdyż do walki stanęło aż 8 kandydatów. Wcześniej najwięcej chętnych do rządzenia w ratuszu było w 2018 roku, kiedy to na karcie do głosowania znalazło się sześć osób.

Kandydaci na urząd prezydenta Torunia od 2002 roku:
- 2002 - 5 kandydatów: Adam Banaszak, Grzegorz Górski, Krzysztof Makowski, Jan Wyrowiński, Michał Zaleski
- 2006 - 3 kandydatów: Marian Filar, Grzegorz Górski, Michał Zaleski
- 2010 - 4 kandydatów: Jarosław Milczarek, Przemysław Przybylski, Waldemar Przybyszewski, Michał Zaleski
- 2014 - 4 kandydatów: Zbigniew Rasielewski, Joanna Scheuring-Wielgus, Michał Zaleski, Jacek Kostrzewa
- 2018 - 6 kandydatów: Sylwia Kowalska, Tomasz Lenz, Sławomir Mentzen, Irena Paczkowska, Zbigniew Rasielewski, Michał Zaleski

Teraz o szóstą kadencję ubiegał się będzie Michał Zaleski, pełniący obowiązki prezydenta Torunia nieprzerwanie od 2002 roku. Pierwszym kandydatem, który zgłosił swój akces do walki w wyborach prezydenckich był Paweł Gulewski z KO, a więc były zastępca Michała Zaleskiego. Szlakiem Gulewskiego poszedł także obecny wiceprezydent Adrian Mól z PiS-u. Do polityki po pięciu latach przerwy powrócił Maciej Cichowicz. Kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców posiada 8 lat doświadczenia w Radzie Miasta Torunia, w której był rajcą z ramienia PO, a następnie Czasu Mieszkańców.

Lewica do boju nominowała Piotra Wielgusa - doradcę samorządów, twórcę lokalnych strategii rozwoju, członka organizacji pozarządowych oraz męża wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanny Scheuring-Wielgus. O urząd prezydenta powalczy jeden z najaktywniejszych toruńskich radnych Bartosz Szymanski z Aktywnych dla Torunia. Jedyną kobietą w wyścigu o prezydenturę w Toruniu jest Magdalena Noga z Koalicji Ruchów Miejskich. KWW Kocham Toruń, na który składają się środowiska prawicowe, wystawił do walki o urząd prezydenta Torunia Dariusza Kubickiego, który wcześniej bezskutecznie walczył o wejście do sejmu.

Co ciekawe, kandydata na prezydenta Torunia nie ma Trzecia Droga. Ugrupowanie uzasadnia ten ruch koncentracją na wejściu do rady miasta. - Naszym celem jest wejście do Rady Miasta i współrządzenie Toruniem. Dlatego przygotowaliśmy szeroką listę. Jeśli chodzi o prezydenturę, to czekamy na wyniki I tury i zobaczymy, jaki będzie układ wyników i czy będzie II tura wyborów i kto się w niej znajdzie - powiedział poseł Polski 2050 Marcin Skonieczka.

 

Grudziądz

Podobnie, jak w Bydgoszczy w Grudziądzu trzech kandydatów powalczy o urząd prezydenta. O drugą kadencję z rzędu będzie zabiegał Maciej Glamowski. Obecny prezydent Grudziądza startuje z własnego komitetu wyborczego, lecz posiada poparcie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy. Kontrkandydatami Glamowskiego będą lekarz Marek Nowak (Czas Grudziądza) oraz będący radnym piątą kadencję przedsiębiorca Krzysztof Kosiński (PiS).

 

Włocławek

We Włocławku do boju o fotel prezydenta stanie piątka kandydatów. Obecny prezydent miasta Marek Wojtkowski z KO będzie zabiegał o trzecią kadencję z rzędu. Jego rywalami będą wiceprzewodniczący rady miasta Grudziądza Rafał Sobolewski z PiS, senator Krzysztof Kukucki z Nowej Lewicy, były dziennikarz Maciej Maciak oraz Aleksandra Myszke z KWW Sympatyków Polskiej Lewicy.

 

Inowrocław

Wiadomo, że nowego prezydenta będzie miał Inowrocław. O fotel po Ryszardzie Brejzie zawalczy jego wieloletni zastępca i obecnie pełniący funkcję prezydenta miasta Wojciech Piniewski z Koalicji Obywatelskiej. Rywalem Piniewskiego jest prominentny polityk PiS i były wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Jedyną kobietą, która stanęła do walki o prezydenturę w Inowrocławiu jest reprezentująca KWW Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia Ewa Koman, która niegdyś była zastępczynią Ryszarda Brejzy.

Z własnego komitetu wystartuje Janusz Misterski, podobnie jak Arkadiusz Fajok. Prezydentem Inowrocławia chciałby zostać także działacz sportowy Marek Słabiński.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, zaś druga 21 kwietnia.