Podróżni na przystanku kolejowym Bydgoszcz Zachód korzystają już z obu przebudowanych peronów. Koszt inwestycji to 4,5 miliona złotych

Puls Dnia
Region Raport
Bydgoszcz Zachód
Fot. Łukasz Basiński, PKP PLK S.A.

Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z przebudowanych peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód. Inwestycja PKP PLK S.A. poprawiła dostęp do kolei na trasie linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła. Na przystanku Bydgoszcz Zachód do oddanego do użytku w grudniu 2023 r. peronu nr 2 dołączył sąsiedni peron nr 1.

Podwyższone perony ułatwią podróżnym wsiadanie do pociągów odjeżdżających w kierunku centrum miasta oraz Nakła nad Notecią i Piły. Zamontowano nowe wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się korzystają z wygodnego dojścia do przystanku. Jest energooszczędne oświetlenie oraz gabloty informacyjne i czytelne oznakowanie. Zamontowano również stojaki rowerowe.

- Koszt remontu wyniósł 4,5 mln zł netto ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" - informuje Przemysław Zieliński z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Celem Programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na jego realizację przeznaczono ponad 1 mld zł. Budowane lub modernizowane są przystanki kolejowe, powstają miejsca parkingowe dla pasażerów. W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce.


Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych

W Kujawsko-Pomorskiem podróżni korzystają już z powstałych w ramach programu nowych przystanków Grudziądz Śródmieście, Grudziądz Tuszewo i Tuchola Rudzki Most oraz zmodernizowanego przystanku Grzybno. W Nakle nad Notecią trwa budowa przejścia podziemnego. Projektowane są nowe przystanki w Trzeciewnicy i Dąbrowie Chełmińskiej. W drugiej połowie marca planowane jest rozpoczęcie budowy nowego przystanku Grudziądz Rządz. W tym roku w planach jest nowe dojście do przystanku Grudziądz Mniszek.


Bezpieczniej i jaśniej na peronach

PKP PLK S.A. zamontowały już ponad 62 tysiące punktów oświetleniowych w technologii LED na ponad 4 tysiącach obiektów – peronach, przejściach podziemnych, kładkach, przejazdach kolejowo-drogowych - informuje Przemysław Zieliński. - Dzięki takim działaniom zwiększa się nie tylko bezpieczeństwo podróży, ale i efektywność energetyczna oraz poprawia wydajność ekologiczna. Porównując do wcześniej używanych opraw rtęciowych czy sodowych, roczne użycie opraw LED pozwala na oszczędność energii elektrycznej na poziomie około 12 400 MWh. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 6500 gospodarstw domowych.