Jednorazowe opakowania na owoce znikną z supermarketów i targowisk. Nowe przepisy dotkną też hotele

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Już wkrótce na terenie państw należących do Unii Europejskiej, w tym w Polsce - wejdzie w życie m.in. zakaz pakowania w folie warzyw i owoców w supermarketach czy stosowania minibutelek na szampony w hotelach. Na tym jednak nie koniec.

 

Jest to pokłosie braku istotnych zmian w zakresie wpływu plastikowych odpadów na środowisko. Dotychczas obowiązująca dyrektywa (z 1994 r.) wraz z późniejszymi zmianami zakładała, że państwa unijne muszą pilnować by opakowania wprowadzane do obrotu w Unii spełniały określone wymogi. Z oceny tej dyrektywy wynika, że zmiany są niewielkie. Stąd też Parlament Europejski i Belgia jako reprezentant Rady Unii Europejskiej doszły do porozumienia odnośnie stosowania różnego rodzaju opakowań plastikowych jednorazowego użytku.

 

Zakaz obejmie wiele sektorów

Prawdą jest, że jeszcze dużo czasu upłynie nim nowe restrykcje wejdą w życie. Obecne wstępne porozumienie PE i Belgii musi zostać zatwierdzone też przez przedstawicieli państw członkowskich w Radzie oraz Komisji Środowiska w PE. Obie instytucje muszą przegłosować pozytywnie regulacje odnośnie zakazów. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie to ograniczenia stosowania plastikowych opakowań mają wejść w życie dopiero od 2030 roku.

Tak jak już pisaliśmy powyżej zakaz będzie dotyczyły nie tylko pakowanych w folie owoców i warzyw w sklepach czy na targowiskach, ale też np. plastikowe torby na zakupy do towarów oferowanych luzem. Zakazane zostanie stosowanie także jednorazowych opakowań keczupu, sosów oraz kosmetyków - często minibuteleczek np. z szamponem czy płynem do mycia ciała w hotelach. Ponadto zabronione będzie - tak popularne wśród nieświadomych ekologii turystów - owijanie folią walizek na lotniskach.

Według danych przedstawionych przez PE w ostatniej dekadzie ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o niemal 25 proc. i przewidywania wskazują, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, do 2030 r. wzrośnie o kolejne 19 proc. Z prognoz wynika, że do 2030 r. ilość plastikowych odpadów opakowaniowych zwiększy się o 46 proc. W ramach polityki Zielonego Ładu do 2030 roku 55 proc. plastikowych odpadów opakowaniowych powinno zostać poddanych recyklingowi.