1,5 procent podatku może trafić do organizacji pożytku publicznego. Co zrobić, by nasze pieniądze wsparły "pozarządówkę"?

Region Raport
Styl Życia
x
Fot. 123rf

Trwa składanie rocznych deklaracji podatkowych. Jak co roku podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). W naszym województwie są 374 takie podmioty.

 

W 2023 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przekazali 1,5 proc. podatku dochodowego na rzecz stowarzyszeń non profit ponad 61 mln zł. Było to o blisko 14,5 mln zł więcej niż w 2022 roku.

Wyszukiwarka organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Wolności
 


Jak przekazać pieniądze?

Podatnicy, którzy korzystali z tej możliwości w ubiegłym roku i chcą złożyć zeznanie podatkowe za 2023 r. w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, będą mieli wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierali, ale mogą tę organizację zmienić.

W serwisie podatki.gov.pl należy wybrać e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT i zalogować się.

  • Jeśli robisz to po raz pierwszy:

- wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku.

  • Jeśli chcesz zmienić OPP:

- naciśnij przycisk "Wybierz organizację",
- wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5%,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zatwierdź tę zmianę.

  • Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:

- naciśnij przycisk „wybierz organizację”,
- nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
- zatwierdź tę zmianę.

Zaakceptuj i wyślij zeznanie.


Ułatwienia dla emerytów i rencistów

Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy osób, które otrzymały PIT-40A i nie złożyły zeznania PIT-37 lub PIT-36.

Jeśli emeryt lub rencista złożył PIT-OP w ubiegłym roku i nadal chce wspierać wskazaną w nim organizację, nie musi ponownie składać PIT-OP. Oświadczenie złożone w ubiegłym roku obowiązuje bowiem na kolejne lata. Emeryt lub rencista może również w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w PIT-OP zgodę na przekazanie podatku na rzecz OPP.