Kompleksowe zmiany zajdą na odcinku torowiska w Toruniu w ciągu ulicy Konstytucji 3 Maja: od ul. Ślaskiego do pętli tramwajowej na Olimpijskiej. Miasto jeszcze w tym roku chce rozpisać przetarg, a wyłoniony wykonawca rozpocząć pierwsze prace.
Dokumentacja projektowa inwestycji przygotowywana jest od zeszłego roku. W tym celu miasto wyłoniło w przetargu firmę CONE AMG. Wedle zamierzeń w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja i pętli tramwajowej przy ul. Olimpijskiej wyremontowanych zostanie ok. 4,3 tys. metrów toru pojedynczego wraz z odwodnieniem i siecią trakcyjną. Przebudowana będzie także niezbędna infrastruktura. Miasto, podobnie jak w innych tego typu inwestycjach, pomyślało też o terenach zielonych wokół infrastruktury komunikacyjnej.
- Ponadto perony zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Na pętli Olimpijska powstanie również kontenerowa podstacja trakcyjna zasilająca linię tramwajową od pl. Daszyńskiego do tej pętli włącznie oraz stanowisko do napiaszczania tramwajów - mówi Sylwia Derengowska, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
Przetarg na remont torowiska i rozpoczęcie inwestycji planowane jest w tym roku. Przypomnijmy, że w 2021 r. w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zmodernizowany został fragment torowiska w ciągu Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego.
Co jeszcze w planach?
- W projektowaniu jest obecnie kompleksowy remont fragmentu infrastruktury torowej i sieci trakcyjnej w ciągu ul. Kościuszki od wjazdu na teren kościoła do ul. Olbrachta - tłumaczy Sylwia Derengowska.
Kolejne plany toruńskiego MZK dotyczą dwóch torowisk: przy ul. Lubickiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie. Łącznie w ramach tych czterech zadań zmodernizowanych zostanie ponad 6 km tras tramwajowych.
Dotychczas w ramach dofinansowania ze środków unijnych w Toruniu metamorfozę infrastrukturalną przeszły m.in. następujące fragmenty torowisk:
- wspomniany już fragment w ciągu Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego - ok. 3,4 tys. zmodernizowanego torowiska, w tym prawie 3 tys. mtp w technologii zielonego torowiska;
- od pl. Niepodległości, przez ul. Kraszewskiego, Broniewskiego do ul. Reja z budową odwodnienia torowiska – ponad 2,5 tys. zmodernizowanego torowiska, w tym 1,5 tys. mtp zielonego torowiska (w tym od ul. Sienkiewicza do Reja torowisko z rozchodnikiem w międzytorzu);
- w ciągu ul. Bydgoskiej (od skrzyżowania z ul. Reja do skrzyżowania z ul. Chopina – ok. 2,5 tys. mtp zmodernizowanego torowiska w tym prawie 1,6 tys. mtp zielonego torowiska;
- w ciągu ul. Warneńczyka, Kościuszki i Gogi na odcinku od pl. bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej – ponad 1,1 tys. mtp zmodernizowanego torowiska w tym ok. 720 mtp torowiska porośniętego rozchodnikiem.