Toruń przekazał o. Rydzykowi nową nieruchomość, ale redemptorysta może mieć inny problem

Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. Agencja Toruń

Milionowe dotacje przekazywane przez Zjednoczoną Prawicę na rzecz Fundacji Lux Veritatis, które przeznaczano na finansowanie "dzieł" o. Rydzyka w toruńskim Porcie Drzewnym, wzbudziły ogromne kontrowersje w społeczeństwie. Jak podaje "Super Express" redemptorysta otrzymał w ostatnim czasie kolejny budynek od władz Torunia. Jak jednak zastrzegła rzeczniczka prezydenta miasta - transakcja była korzystna dla miejskiego samorządu.

 

Chodzi o mały, drewniany i mocno nadgryziony zębem czasu budynek tuż obok wjazdu w ulicę Droga Starotoruńska przy kompleksie o. Rydzyka w Porcie Drzewnym. Jak dowiedział się "SE" niedawno właścicielem tego obiektu stała się Fundacja Lux Veritatis. Wszystko to odbyło się w ramach współpracy z władzami Torunia. 

 

Wymiana z korzyścią dla miasta

Według doniesień "SE" miasto Toruń w zamian za willę oraz działkę, na której stoi otrzymało trzy działki. Grunty następnie zamieniono na pięć lokali mieszkalnych. - Gmina dokonała zamiany trzech działek (nr 123/2, 124/5 i 124/6 z obr. 22) na pięć lokali mieszkalnych Redemptorystów przy ul. Ogrodowej 19 w Toruniu. Numeracja działek zdezaktualizowała się z uwagi na wtórne podziały - mówi "SE" Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Torunia. 

Według przekazanych informacji - miasto uzyskało majątek o wartości 934 tys. zł. Z kolei obiekt i grunt przy ul. Starotoruńskiej miały wartość - 892 tys. zł - Co ważne - bez dopłaty z naszej strony (różnica 42 tys. in plus dla GMT) - podkreśliła w rozmowie z "SE" Malwina Jeżewska.

 

Kontrowersje wokół imprez komercyjnych

Kłopoty zakonnika mogą się jednak dopiero zacząć, bo redemptoryści wykorzystywali - według informacji Wirtualnej Polski - audytorium mieszczące się w Muzeum Pamięć i Tożsamość do imprez komercyjnych, a zgodnie z zapisami umów - nie mieli do tego prawa.  

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu w Porcie Drzewnym otwarto nowy gmach muzealny. Obiekt powstał na terenach, które przekazano redemptorystom właściwie za bezcen, bez przetargu i z ogromną bonifikatą. W związku z tym w wybudowanej sali koncertowej (w ramach MPiT) nie mogła być prowadzona działalność komercyjna. 

Jak jednak dowiedziała się Wirtualna Polska - redemptoryści wielokrotnie organizowali w budynku płatne koncerty, spektakle i pokazy filmowe. WP wysłała w tej sprawie zapytanie do Urzędu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tamtejsi urzędnicy zweryfikowali dokumenty i potwierdzili w oparciu o umowy, że redemptoryści nie mogą prowadzić w audytorium-sali koncertowej, działalności komercyjnej. 

- Umowy po uzyskaniu zgody od wojewody, w imieniu Skarbu Państwa, zawierał prezydent miasta Torunia, wykonujący zadania zlecone z zakresu administracji rządowej - wyjaśniła Natalia Szczerbińska, rzeczniczka wojewody.

Sprawę przeniesiono do toruńskiego Urzędu Miasta, który zwrócił się z pytaniami do Fundacji Lux Veritatis odnośnie biletowanych koncertów w muzeum, które nadmieńmy nadal nie działa. Miasto dotychczas nie otrzymało odpowiedzi.