Nie udało się za czasów PRL. Powstaje czwarty krąg Opery Nova w Bydgoszczy. Kiedy koniec prac?

Region Raport
Styl Życia
m
Wizualizacja - źródło UM Bydgoszcz

Trwa rozbudowa Opery Nova. To największa inwestycja realizowana w bydgoskim Salonie Miasta. Z postępami robót zapoznał się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, mówił o nich również podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy marszałek Piotr Całbecki. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku.

- Ostatnia dekada to czas, w którym postawiliśmy na wzmocnienie kulturalnego potencjału miasta – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Stąd szereg inwestycji związanych z naszymi instytucjami kultury. Zrewitalizowaliśmy gmachy Młynów Rothera, Muzeum Okręgowego i Teatru Kameralnego. Dzięki współpracy i finansowemu zaangażowaniu Miasta powstaje nowoczesny kampus Akademii Muzycznej oraz rośnie nowa część Opery Nova.

- Dziękuję za współpracę przy rozbudowie Opery Nova, którą państwo współfinansujecie z budżetu miasta. Czwarty krąg zmieni zupełnie funkcjonalność tego miejsca. Będzie tam scena prób, duża scena kameralna, gdzie będzie można prowadzić dwa spektakle w tym samym czasie, ale poszerzają się przede wszystkim możliwości konferencyjne i kongresowe. W tak prestiżowym miejscu na pewno będzie to dobrze wykorzystywane. Zmienia się wszystko - mówił z kolei marszałek Piotr Całbecki.

Co słychać na placu budowy?

W pierwszej kolejności teren zbadali archeolodzy. Wcześniej w miejscu rozbudowywanego gmachu znajdowały się m.in. spichrze. Więcej informacji o artefaktach odkrytych podczas wstępnych prac znajduje się w „Raporcie nr 7”. W połowie roku ruszyły prace przy wykonywaniu żelbetowych ścianek szczelinowych, które będą jednocześnie częścią ścian fundamentowych. Zabezpieczają one również wciąż powiększany wykop pod podziemny parking oraz najniższe kondygnacje IV kręgu. Na budowie stosowane są tymczasowe rozpory, które do czasu wykonania stropu zabezpieczają ściany przed naporem ziemi.

Dużym wyzwaniem był również napór wód podziemnych. W styczniu na budowie zmontowany został żuraw. Dźwig ustawiony od strony ul. Karmelickiej ułatwia transport coraz większej liczby materiałów budowlanych. Powstają też pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać będą się kolejne kondygnacje. W tym roku rozpoczną się także prace związane z przebudową ul. Karmelickiej, która stanowić ma bezpieczny dojazd do dwupoziomowego podziemnego parkingu. To zadanie realizować będzie bezpośrednio miasto.

Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Inwestycja kosztuje 116  mln zł. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się  w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.

IV krąg Opery Nova

Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że IV krąg Opery pomieści między innymi:

  • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
  • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery;
  • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
  • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób;
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Drugą częścią inwestycji jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami  i rowerzystom.

Prestiżowy punkt na mapie regionu

Temat rozbudowy Opera Nova był obecny także przy okazji wizyty marszałka Piotra Całbeckiego w Bydgoszczy. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako organ prowadzący bydgoską instytucję kultury dąży do jej rozwoju. Niewątpliwie budowa IV kręgu obiektu poszerzy ofertę nie tylko kulturalną, ale także i konferencyjną Opery Nova.

Opera z historią

Obiekt Opery Nova to jeden z punktów charakterystycznych dla Bydgoszczy. Inicjatorem powstania siedziby dla bydgoskiej opery był dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe. Projektantami bryły są pracownicy Politechniki Gdańskiej.

Tematem godnym uwagi jest budowa budynku, która rozpoczęła się w 1973 roku, a została zakończona w 2006 roku. Był to zatem okres obejmujący transformację ustrojową. Pierwotnie obiekt miał mieć cztery kręgi, jednak problemy z finansowaniem sprawiły, iż finalnie powstały trzy, co i tak stanowi sukces, gdyż jeden ze scenariuszy zakładał dwa kręgi. Chociaż koniec prac przewidywano na 1982 rok, to budowa opery się opóźniała. Realizacja inwestycji przyśpieszyła od 1985 roku, kiedy to zapewniono pieniądze na kontynuację działań ze środków Narodowego Funduszu Rozwoju Kultury. W 1990 roku obiekt był w stanie surowym. Przełom wieków to okres, gdy inwestycja znacząco przyśpieszyła. W 2006 roku doszło do uroczystego otwarcia Opery Nova.

Pierwszy krąg mieści salę widowiskową na ponad 800 osób, a także całe zaplecze sceniczne, magazyny, sale prób, salę kameralną, pracownie: krawiecką, szewską, fryzjersko-perukarską, modystyczną i plastyczną. W drugim kręgu znajdują się klub aktora, wentylatornia, sala prób dla baletu, garderoby chóru i baletu oraz pomieszczenia administracji. Trzeci krąg to głównie funkcja konferencyjna. Centrum Kongresowe Opery Nova umożliwia obsługę sympozjów, konferencji, targów, zjazdów, wystaw, jubileuszy i widowisk małych form teatralnych.  Mieszczą w nim dwie sale kongresowe (Manru i Fidelio) na 300 i 220 osób, pięć sal seminaryjnych oraz zaplecze gastronomiczne.