Dwa lata wojny na Ukrainie. Dwa lata oporu i bezprecedensowego wsparcia dla ofiar rosyjskiej agresji

Region Raport
Biznes Opinie
Pomoc dla Ukrainy
Fot. kujawsko-pomorskie.pl

Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku Rosja dokonała niczym nie usprawiedliwionej, pełnoskalowej agresji militarnej na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się trwająca do dziś tragedia. Te dwa lata to heroiczny opór zbrojny Ukraińców, barbarzyństwo agresorów, ale także dwa lata bezprecedensowej akcji pomocy i wsparcia dla naszych sąsiadów. Również u nas, w kujawsko-pomorskim.

Najpierw, po pierwszych informacjach o wybuchu wojny na pełną skalę, był szok i oburzenie. Zaraz potem tysiące Polaków zaangażowało się w spontanicznie powstające akcje pomocy dla Ukrainy. Ten wielki społeczny odruch solidarności Polaków wobec nieszczęścia, jakie spotkało ich sąsiadów, chyba bezprzykładny w skali europejskiej, będzie przedmiotem wielu badań i analiz, ale też ważnym wspomnieniem w naszej zbiorowej pamięci.


Od pierwszego dnia agresji akcje pomocowe organizowane były wszędzie, od lokalnych społeczności w najmniejszych nawet miejscowościach, aż po centralne działania służb państwa. 
Przypomnijmy jeden tylko  - pierwszy miesiąc po historycznym już dziś 24 lutego 2022 i na jednym tylko – regionalnym poziomie działań.  

  • 24 lutego 2022. „Jestem  poruszony wojną na Ukrainie. To okrutny atak na suwerenne państwo i ogromne cierpienie dla ludności cywilnej. Samorząd województwa w pełni solidaryzuje się z Narodem Ukraińskim  - z mieszkańcami Ukrainy,  w tym z zamieszkującymi jej terytorium Polakami oraz Ukraińcami, którzy swój nowy dom znaleźli w województwie kujawsko-pomorskim.  Szczególne wyrazy wsparcia kieruje w stronę naszych partnerów z Obwodów Chmielnickiego i Żytomierskiego, z którymi łączą nas przyjaźń i wieloletnia współpraca” – to fragment z oświadczenie marszałka województwa Piotra Całbeckiego
     
  • 28 lutego 2022. Na nadzwyczajnej sesji zbiera się sejmik. Radni przez aklamację przyjęli uchwałę potępiającą zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Marszałek informuje m.in, że do dyspozycji uchodźców postawione zostały szpitale i sanatoria, koordynowana są działania pomocowe z administracją rządową, trwają konsultacje z Regionalną Izbą  Obrachunkową na temat uruchomienia rezerwy budżetowej na pomoc dla uchodźców. 
     
  • 2 marca 2022. Początek wydawania ciepłych posiłków dla uchodźców, początkowo w budynku Urzędu Marszałkowskiego, później w stołówce Muzeum Etnograficznego. Do 30 kwietnia wydanych zostało 20 tys. zestawów żywieniowych.  
     
  • 3 marca 2022. Samorząd województwa uruchamia 2 mln z rezerwy budżetowej na pomoc Ukrainie. W Urzędzie Marszałkowskim działa sztab kryzysowy. W największych miastach regionu funkcjonują  punkty informacyjno-doradcze dla uchodźców. Trwają przygotowania do organizowania nauki dla dzieci ukraińskich.
     
  • 6 marca 2022. Wiec poparcia dla Ukrainy na toruńskim Rynku Staromiejskim.
     
  • 7 marca 2022. Sejmik kujawsko-pomorski jednogłośnie przegłosowuje uchwałę o zerwaniu umów o współpracy międzyregionalnej z rosyjskimi obwodami nowogrodzkim i smoleńskim oraz białoruskim obwodem mohylewskim. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorządowcy wszystkich szczebli ustalają m.in. współpracę i koordynację działań pomocowych. 
     
  • 8 marca 2022. Na Ukrainę dociera konwój z 4,5 tonami darów (leki, materiały opatrunkowe, środki czystości, żywność) zorganizowany przez ratowników WOPR z Kruszwicy, Włocławka, Lipna i Torunia – jedno z bardzo wielu tego typu przedsięwzięć. 

    Inauguracja zajęć dla uczniów z Ukrainy w ramach kujawsko-pomorskiej e-Szkoły. Łącznie powstało 300 godzin lekcyjnych. 
     
  • 15 marca 2022. Kilkudziesięciu chłopców i mężczyzn o różnych stopniach niepełnosprawności intelektualnej  - podopieczni ewakuowanego w całości domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie - po dramatycznej, dwudniowej podróży z Ukrainy i krótkimi pobycie w pow. żnińskim, ostatecznie ulokowanych zostaje w budynkach byłego szpitala psychiatrycznego w Toruniu. W pomoc dla tej grupy angażują się wolontariusze – w tym lekarze i personel medyczny oraz siostry zakonne. 
     
  • 16 marca 2022.  Do partnerskiego Obwodu Chmielnickiego wyjeżdża pierwszy konwój humanitarny. Lekarstwa, opatrunki, namioty, koce, śpiwory, agregaty prądotwórcze wiozą na Ukrainę ratownicy WOPR i strażacy ochotnicy. Część  z darów dotarła do Polski z  Wielkiej  Brytanii.  
    Na bieżąco dary są także przekazywane uchodźcom w punktach  informacyjno-doradczych. W pierwszym roku wojny samorząd województwa przygotował lub współorganizował 63 transporty do Ukrainy. Pomoc trafiła do Kijowa, Lwowa, Żytomierza, Łucka, Chmielnickiego. 
     
  • 18 marca 2022. Koncert charytatywny na pomoc  dla Ukrainy w bydgoskiej Filharmonii  Pomorskiej  -  jedna z wielu tego typu inicjatyw kulturalnych. 
     
  • 21 marca 2022. Sejmik nowelizuje budżet województwa, przeznaczając na pomoc dla Ukraińców 5,14 mln zł. Są pierwsze podsumowania działań pomocowych: 1628 bezpłatnych posiłków wydanych przez stołówkę w toruńskim Muzeum Etnograficznym, 1000 osób skorzystało z pomocy w punktach informacyjno-doradczych, 45 tys. odsłon przez pierwsze 9 dni miała e-Szkoła z lekcjami dla uczniów z Ukrainy, 300 firm zgłosiło chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy. 
     
  • 24 marca 2022. Na Ukrainę, tym razem do Żytomierza trafia  drugi  konwój humanitarny zorganizowany przez samorząd województwa.       


  To był tylko jeden, pierwszy miesiąc działań pomocowych. Po nich przyszły następne.  Pomoc, wsparcie i solidarność potrzebne są walczącej Ukrainie do dziś.