Z trzytygodniowych, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych dla rolników ubezpieczonych w KRUS korzysta co roku kilkanaście tysięcy osób. Na turnusy do placówek uzdrowiskowych wyjeżdżają także dzieci rolników. Od zeszłego roku natomiast do wyjazdów na turnusy uprawnieni są także rolnicy-emeryci, pobierający świadczenie z KRUS.
Jak informuje KRUS, z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż raz na rok. Ci, którzy mają prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osoby mające prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym – mogą się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne po pół roku od zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
Turnusy są bezpłatne, zakład rehabilitacji leczniczej zwraca koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
KRUS finansuje obecnie 6 zakładów rehabilitacji leczniczej:
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju, woj. podkarpackie,
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS "Niwa" w Kołobrzegu, woj. zachodniopomorskie,
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu-Zdroju, woj. podkarpackie,
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, woj. wielkopolskie,
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS "Granit" w Szklarskiej Porębie, woj. dolnośląskie
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS "Sasanka" w Świnoujściu woj. zachodniopomorskie.
Warto pamiętać, że skierowanie na turnus rehabilitacyjny wydawane jest na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji leczniczej. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Wnioski przyjmowane są we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS, następnie trafiają do akceptacji przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS.