W Gronowie otwarto centrum opiekuńcze. Obiekt w pełni dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl. dla UMWKP

Wczoraj (22.02) w Gronowie zainaugurowano działalność centrum opiekuńczo-mieszkaniowego. - To element nowej już polityki w dziedzinie wsparcia społecznego, którą małymi krokami konsekwentnie wprowadzamy w naszym województwie – tłumaczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Tego typu nowe inwestycje mają być finansowane w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) na lata 2021-2027. Wkrótce w Gronowie powstanie także gminne centrum usług społecznych. Koszt funkcjonowania instytucji to 7,7 mln złotych. Dla korzystających z rozwiązań centrum przewidziano m.in. usługi opiekuńcze, zespół koordynujący wolontariat sąsiedzki, klub wsparcia seniora, socjoterapię dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz zespół wsparcia kryzysowego.

– Chodzi generalnie o integrację całej sfery usług społecznych, którą chcemy krok po kroku zreorganizować. Ten otwarty dziś piękny obiekt to fundament przyszłego centrum usług społecznych, które będzie instytucją otwartą na potrzeby mieszkańców, wychodzącą aktywnie z ofertą do wymagających wsparcia, funkcjonującą w zupełnie innej formule niż obecne ośrodki pomocy społecznej. To element nowej już polityki w dziedzinie wsparcia społecznego, którą małymi krokami konsekwentnie wprowadzamy w naszym województwie - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. 

Centrum opiekuńczo-mieszkalne ma 630 mkw. powierzchni użytkowej. Parterowy budynek posiada 20 miejsc pobytowych dla osób niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych seniorów, 10 miejsc w dziennym systemie opieki oraz 10 w systemie opieki całodobowej. Obiekt dostosowano także do osób niepełnosprawnych - poruszających się za pomocą wózków inwalidzkich, niewidomych i niesłyszących. To właśnie te tego typu pensjonariusze będą mogli skorzystać w ośrodku m.in. z makiety braille’owskiej, dotykowego planu tyflograficznego oraz nawigacji głosowej. 

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu