Za nieco ponad miesiąc w życie wchodzą zmiany związane z Prawem budowlanym. Jedną z nich jest tzw. "ekopaszport", czyli certyfikat energetyczny. Właściciele nieruchomości, którzy dotychczas nie posiadają takiego dokumentu muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego, znanego również jako świadectwo charakterystyki energetycznej, zaczął obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2009 roku. Czym jest świadectwo energetyczne? Jest to dokument w procesie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Właściciele posesji muszą go posiadać w celu określenia zużycia energii i efektywności energetycznej. W dokumencie znajdują się informacje o rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, zużyciu nieodnawialnej energii pierwotnej, energii użytkowej, udziale energii odnawialnej w rocznym zapotrzebowaniu na energię oraz o jednostkowej emisji CO2.
Aby otrzymać świadectwo energetyczne należy zgłosić się po jego wystawienie do wykwalifikowanych audytorów energetycznych. Ważne, aby zwrócić uwagę czy taki audytor posiada odpowiednie wykształcenie wyższe techniczne związane często z budownictwem, architekturą lub inżynierią środowiska. Zweryfikowanie audytora nie jest trudne - wszystkie ich dane znajdują się w specjalnej bazie.
Jak wygląda dokument?
Na certyfikacie energetycznym powinny się znaleźć dane dotyczące identyfikacji budynku (adres, rok budowy, typ konstrukcji). Ponadto dokument zawierać powinien charakterystykę energetyczną, która obejmuje informacje o izolacji, systemach grzewczych i wentylacyjnych oraz ich efektywności. Audytor w wystawionym certyfikacie może również zapisać ewentualne rekomendacje odnośnie ulepszeń budynku. Na końcu certyfikatu odnajdziemy też dane audytora energetycznego, który przeprowadził ocenę.
Świadectwo energetyczne. Kiedy nie jest wymagane?
W Ustawie o budownictwie znalazły się również przepisy określające podmioty zwolnione z posiadania certyfikatu energetycznego. Są to:
- budynki, które są używane mniej niż 4 miesiące w roku,
- lokale mające niewielką powierzchnię użytkową (zazwyczaj mniej niż 50 metrów kwadratowych),
- obiekty sakralne,
- niektóre typy budynków przemysłowych, gospodarczych lub rolniczych,
- obiekty przeznaczone do rozbiórki oraz chronione zabytki.
Koszt wystawienia świadectwa energetycznego różni się w zależności od wyboru audytora lub firmy wykonującej zlecenie. Na przykład za świadectwo dla domu jednorodzinnego zapłacimy blisko 500 zł. Z kolei średnia cena rynkowa certyfikatu energetycznego dla mieszkania wynosi około 350 zł.
Dodajmy, że certyfikat energetyczny to jeden z kolejnych wymogów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Inna z unijnych dyrektyw zakazuje od 2040 r. stosowania pieców na paliwa kopalne w tym m.in. gaz. O czym więcej na kujawy-pomorze.info pisaliśmy TUTAJ