Irlandzki gigant będzie promował kujawsko-pomorskie. Ponad 30 milionów złotych na stole

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Daniel Pach / UMWKP

Doskonałe wieści dla osób, które regularnie latają z naszego regionu na Wyspy Brytyjskie. Ryanair  będzie promował województwo kujawsko-pomorskie na zagranicznych trasach. Umowa obowiązuje przez cztery lata od momentu podpisania.

 

Pięć tras z i do Bydgoszczy

Na początku grudnia ubiegłego roku Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił przetarg na lotniczą promocję regionu. Umowa ma trwać 45 miesięcy od momentu podpisania oraz dotyczyć przynajmniej pięciu tras. Władze naszego województwa zakładały przeznaczyć na ten cel 32 miliony złotych.

Finalnie do przetargu stanął jeden oferent, którym jest konsorcjum irlandzkiego giganta Ryanair z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego. Propozycja wyniosła 33,28 mln zł, a więc nieco ponad milion złotych więcej niż planował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sam przetarg kilkukrotnie przedłużano. Ostatecznie rozstrzygnięto go 15 lutego.

Obecnie samoloty Ryanair łączą Bydgoszcz z Birmingham, Bristolem, Dublinem oraz londyńskimi lotniskami Luton i Standsted. Jednak nie są to jedyne rejsy, które oferuje Port Lotniczy Bydgoszcz. Pasażerowie mogą udać się dzięki PLL Lot do Warszawy. Wcześniej, gdyż w październiku Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisał umowę na promocję regionu z Wizz Air. Kontrakt trwa dwa lata. Samolotami węgierskich linii z Bydgoszczy dolecimy do Luton. Umowa wyniosła ponad 15,2 miliona złotych.

 

Irlandzki gigant

Określenie Ryanaira mianem irlandzkiego giganta nie jest na wyrost. W ubiegłym roku na lotach z i do Polski Ryanair obsłużył 16,86 mln pasażerów. Co stanowi nowy rekord. Firma, która posiada swoją siedzę w Dublinie, powstała w 1984 roku i dziś jest jedną z największych na świecie. Flota Ryanaira to ponad 400 samolotów, głównie są to Boeingi 737-800.

 

Stała praktyka

Ogłaszanie przetargów na promocję regionu, a co za tym idzie wspieranie linii lotniczych, jest popularną praktyką w polskich regionach, gdzie nie działają największe porty. Przykładowo Urząd Województwa Lubuskiego od 2018 roku na promocję na lotach z Zielonej Góry-Babimostu przeznaczył ponad 40 milionów złotych. Dofinansowano loty do Warszawy, Gdańska, Albanii, Egiptu, Turcji i Tunezji.

 

Lato i więcej połączeń!

W ubiegłym roku Port Lotniczy Bydgoszcz odprawił 366 067 pasażerów. To 86 procent tego, co miało miejsce przed pandemią w 2019 roku. Rosnącą gałęzią działalności portu są loty czarterowe.

– Cieszymy się, że mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej decydują się by to właśnie Port Lotniczy Bydgoszcz był początkiem ich podróży po świecie. Popyt na wakacyjne wyloty rośnie, a to zauważają touroperatorzy, czego efektem jest zaplanowanie w 2024 r. większej ilości rejsów na turystycznych kierunkach – mówiła Monika Mejsner-Hermelin, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

A co przyniesie 2024? Turyści z regionu, aż 10 razy w tygodniu polecą ze Szwederowa na Rivierę Turecką – w poniedziałki, wtorki, środy, soboty i niedziele, dwie rotacje na Kretę – w każdą środę i niedzielę, a także loty na Rodos – w piątki i do Burgas we wtorki. Od 30 czerwca z Bydgoszczy będzie można polecieć na Majorkę. PLL LOT powróci do lotów do Krakowa.