Stomatologia w Bydgoszczy - już od nowego roku akademickiego. Silne wsparcie władz Bydgoszczy dla Collegium Medicum UMK

Region Raport
Biznes Ludzie
Stomatologia w Bydgoszczy
Fot. UM Bydgoszcz

- Przez wiele, wiele lat brakowało w Bydgoszczy stomatologii. O niej mówiliśmy, o niej marzyliśmy, była jedna próba podejścia, która się nie udała. Miesiąc, dwa miesiące temu, okazało  się, że Collegium Medicum po raz kolejny podejmuje taką walkę, stąd projekt przekazania przez miasto obiektu przy  ul. Przemysłowej 34 na potrzeby Uniwersyteckiego Centrum  Stomatologii  - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, na dzisiejszej (20 lutego) konferencji prasowej. 


Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy powstanie w obszernym, dwukondygnacyjny obiekcie przy ul Przemysłowej 34. Budynek przekazany zostanie przez miasto uczelni w formie darowizny. Prezydent Bruski zapewnił, że projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższą sesję bydgoskiej rady miasta. 

Nabór już w tym roku 

- Utworzenie kierunku lekarsko-stomatologicznego będzie dopełnieniem naszej oferty edukacyjnej. Bardzo nam brakowało tego kierunku. To dla nas bardzo ważna duża pomoc – zapewniała prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. Collegium Medicum.
 – Stomatologia to bardzo ważny kierunek, bo istnieje bardzo dużo dysproporcja między liczbą lekarzy stomatologów a liczbą  tzw. lekarzy medycyny. 
 

Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska dodała także, że w bydgoskim Centrum powstanie poradnia dentystyczna działająca na zasadach niekomercyjnych.

      
- Podjęliśmy wyzwanie, które musimy zrealizować. Pozyskanie obiektu o takiej kubaturze pozwoli nam uruchomić nowoczesne centrum stomatologii obejmujące siedem podstawowych jednostek klinicznych. Dzięki temu kształceniu będziemy chcieli też zapewnić opiekę stomatologiczną dla mieszkańców Bydgoszczy, szczególnie w zakresie stomatologii dziecięcej, czego bardzo brakuje – dodał prof. Paweł Burduk pełnomocnik rektora UMK ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego. 


To, co wspiera Collegium Medicum UMK, wspiera bydgoską medycynę

Co bardzo ważne, ulokowana w przyszłym centrum poradnia, która działać ma podstawie kontraktu z NFZ, będzie świadczyła całodobową opiekę dentystyczną – także więc nocną, czego w Bydgoszczy nie było i co jest dużym problem w skali całego regonu. 
 

Rekrutacja na historyczny – pierwszy rok stomatologii na CM UMK odbędzie się już w tym roku, studenci rozpoczną naukę w nowym roku akademickim 2024/2025.

 
- Mamy już program studiów, mamy zagwarantowane możliwości prowadzenia dydaktyki, jesteśmy w trakcie pozyskiwania kadry stricte stomatologicznej. W pierwszy roku planujemy przyjąć 48 studentów. Jestem zdeterminowany, żeby ten projekt zakończyć sukcesem. Wsparcie władz miasta ma dla nas wyjątkowe znaczenie, bez tego na pewno by się to nie udało. Chcę bardzo wyraźnie i jasno powiedzieć: cokolwiek wspiera Collegium Medicum wspiera medycynę bydgoską i poprawia dostępność do procedur leczniczych lokalnej społeczności. Powstanie kierunku dentystycznego, kształcącego kadry, które zapewne w dużej mierze pozostaną w regonie, jest dla tego regionu bardzo ważne - podkreślał ma prof. Zbigniew Włodarczyk, dziekan Wydziału Lekarskiego CM UMK. 
 

Siedem klinik w jednym miejscu
 

Pochodzący z początku lat 70-budynek o powierzchni zabudowy ponad 3 tys. m kw. był pierwotnie biurowcem przedsiębiorstw budowlanych. Później służył studentom – mieściły się tu jednostki Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.  Po ich wyprowadzce, UKW próbował bezskutecznie obiekt sprzedać  
Po przebudowie i adaptacji na potrzeby Centrum Stomatologii, która potrwać może 2-3 lata, miejsce znajdzie 7 jednostek:

  • Klinika Stomatologii Dziecięcej,
  • Klinika Periodontologii,
  • Klinika Ortodoncji,
  • Klinika Chirurgii Stomatologicznej,
  • Klinika Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
  • Klinika Protetyki Stomatologicznej,
  • Klinika Radiologii Stomatologicznej.
     

Każda z klinik będzie wyposażona w niezbędny sprzęt, nowoczesne zaplecze dydaktyczne oraz własne sale wykładowe i seminaryjne.   

Na wtorkowej konferencji, prezydent Bruski przypomniał, że to już drugie podejście do uruchomienia w Bydgoszczy kierunku stomatologicznego. Przypomnijmy - pierwotnie siedzibą bydgoskiej stomatologii miał być okazały, zabytkowy budynek dawnej dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej 63, który jesienią roku 2013 bydgoski samorząd przekazała Collegium Medicum UMK jako darowiznę. 
Ten projekt jednak się nie udał. Adaptacja gmachu na  centrum stomatologii okazała się bardzo trudna i kosztowna, na dodatek pojawiły komplikacje prawne dotyczące nieruchomości. Ostatecznie, po pięciu latach obiekt został zwrócony miastu. 
 

Sprawa wróciła w zeszłym roku: podjęcie starań o powołanie w Collegium Medicum UMK kierunku lekarsko-stomatologicznego zapowiedział w październiku 2023 roku rektor toruńskiej uczelni, prof. Andrzej Sokala podczas uroczystej inauguracji obecnego roku akademickiego. 
 

Po uruchomieniu stomatologii w  Bydgoszczy, Collegium Medicum UMK będzie jedenastym ośrodkiem w Polsce kształcącym w tym kierunku. 
Obecnie  przyszli stomatolodzy uczą się jedynie na dziesięciu tradycyjnych uczelniach medycznych w: 

  • Białymstoku,
  • Gdańsku,
  • Krakowie,
  • Łodzi,
  • Lublinie,
  • Poznaniu,
  • Szczecinie,
  • Warszawie,
  • Wrocławiu i
  • Zabrzu