Abonament w Polsce funkcjonuje od 2005 roku. Niestety, ale Polacy nie są skorzy do comiesięcznej płatności na rzecz telewizji publicznej. Naprzeciw takim osobom wychodzi inicjatywa tzw. opłaty audiowizualnej. Znamy proponowane stawki. Kto nie zapłaciłby przy okazji przyjęcia nowego rozwiązania?
Przypomnijmy, że podobna ustawa była już przedmiotem dyskusji w 2015 roku, kiedy to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała propozycję nowego modelu funkcjonowania mediów publicznych. Zawierał on propozycję składni audiowizualnej czyli tzw. daniny publicznej. Płacić ją miały osoby opłacające podatek PIT, osoby ubezpieczone w KRUS (czyli głównie rolnicy) oraz firmy i instytucje płacące podatek CIT.
Opłata audiowizualna w wysokości 8-9 zł
Jak poinformowały wirtualnemedia.pl w tej chwili toczą się prace w komisji nad finansowanie mediów publicznych. Według Bogdana Zdrojewskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu rozważane są dwie alternatywy finansowania mediów publicznych. - Obie obejmują likwidację abonamentu RTV i ograniczenie reklam - podkreślił przewodniczący.
Komisja stoi na stanowisku dwóch rozwiązań, które należałoby przyjąć:
- środki na finansowanie telewizji publicznej będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa,
- druga możliwość - z powszechnej składki audiowizualnej.
To właśnie składka audiowizualna zakłada całkowitą likwidację abonamentu RTV. Comiesięczny jej koszt wyniósłby około 8-9 zł. Płacić musieliby go podatnicy i firmy z PIT-u i CIT-u "w formie pewnego automatu". Jak wyjaśnia Bogdan Zdrojewski " [Opłata audiowizualna - przyp.red.] byłaby od adresu domowego i domownika, podatnika, a nie od smartfona czy określonego urządzenia".
Nowa opłata, a ulgi te same
Mimo możliwości wprowadzenia opłaty audiowizualnej, nadal obowiązywałyby, dotychczas przysługujące niektórym osobom, ulgi. Jak tłumaczył przewodniczący Komisji: będzie to możliwe w przypadku m.in. "inwalidów, niewidomych kombatantów". Rządzący chcą rozszerzyć możliwość przyznania ulgi na opłatę audiowizualną - dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia.
Zwolnione z obowiązku opłat byłyby:
- osoby najstarsze, które ukończyły 75. rok życia,
- osoby o niskich dochodach,
- z dysfunkcjami narządu wzroku lub słuchu,
- bezrobotne,
- osoby pobierające rentę,
- osoby, u których miesięczny dochód nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia, z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą lub produkcję rolną.
- zwolnienie dzieci i młodzieży do 26. roku,
Osoby nie korzystające z mediów publicznych będą zwolnione z płacenia daniny, ale jednocześnie mogą spodziewać się kontroli.
W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski ujawnił potencjalny termin wprowadzenia zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. To styczeń 2025 roku.