Dwieście lat minęło: Ciechocinek świętuje

Puls Dnia
Region Raport
Ciechocińskie tężnie - jedyne takie na świecie
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKiP

Ciechocinek rozpoczyna świętowanie 200-lecia rozpoczęcia budowy swego najsłynniejszego symbolu, czyli tężni solankowych. Jubileusz zainauguruje w piątek, 16 lutego, uroczysta sesja rady miejskiej Ciechocinka w Teatrze Letnim, przy ul. Kopernika. Początek godz. 11.  

Dwieście lat – piękny jubileusz! Budowa tężni nr 1 i 2 rozpoczęła się w roku 1824 i trwała do roku 1828. Projekt sporządził profesor Akademii Górniczej w Kielcach Jakub Graff, a orędownikiem tej budowy był Stanisław Staszic. Trzecia tężnia powstała później, w roku 1859. 

Dziś to unikatowy na skalę światową zabytek drewnianej inżynierii uzdrowiskowej. Wysokie na ponad 15 metrów tężnie mają łącznie 1741,5 m długości. Sącząca się od góry przez tarninę solanka, parując tworzy bogaty w jod mikroklimat, z którego zdrowotnych właściwości korzystają kolejne pokolenia kuracjuszy. 

Imprezy związane z jubileuszem zaplanowane są na cały rok. W programie – między innymi – znalazły się takie atrakcje jak: 

  • Powiatowy Jarmark Wielkanocny (16-17 marca), 
  • Międzynarodowa konferencja „Solankowa Dolina” (17-20 marca), 
  • Ciechociński Dzień Seniora (25 maja), 
  • Zlot Food Trucków (31 maja - 2 czerwca), 
  • Święto Soli (13 lipca), 
  • Happy Jazz Festival (10 sierpnia), 
  • Piknik rodzinny „Chillout nad Wisłą” (24 sierpnia) oraz 
  • Multimedialny pokaz laserowy na tężni (11 listopada) – i wiele innych atrakcji.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zakończył się gruntowny remont tężni nr 1 i 3 oraz przepompowni, zrewitalizowane zostały także tereny wokół konstrukcji. Koszt całej inwestycji, prawie 22 mln złotych, w dużej części sfinansowany został z funduszy europejskich.

Przy okazji oddania odnowionego zespołu do użytku, marszałek województwa Piotr Całbecki, burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz oraz Marcin Zajączkowski, prezes spółki Uzdrowisko Ciechocinek podpisali porozumienie  o współpracy na rzecz wzmocnienie znaczenia obszarów okołotężniowych. Jednym z tych działań będą starania o uzyskanie wpisu zabytkowych tężni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zadanie znalazło się na liście 26 priorytetów dla  rozwoju naszego województwa