Bydgoszcz i Toruń wspólnie pełnią funkcję miast stołecznych regionu. Są to siedziby najważniejszych lokalnych urzędów i najsilniejsze ośrodki gospodarcze. Naturalnie są przez to największymi rynkami nieruchomości. Jednak ograniczenie inwestycji mieszkaniowej wyłącznie do tych obszarów oznacza jednocześnie rezygnację z innych, może nawet atrakcyjniejszych lokalizacji.
Gmina Dobra do Życia
Nie będziemy skupiali się na konkretnych miejscowościach, a na całych gminach. Zapewnia to zdecydowanie większy potencjał wyboru. Które rejony są atrakcyjne do zamieszkania? W wyborze regionu do zamieszkania pomoże nam ranking "Gmina Dobra do Życia" organizowany przez Serwis Samorządowy PAP. Pisaliśmy o nim już TUTAJ.
Lista stworzona została na podstawie 63 wskaźników. Bardzo ważne były te, na które wpływ mają działania samorządu lokalnego. To m.in. dochody własne budżetów gmin na jednego mieszkańca, warunki mieszkaniowe czy wodociągowe, dostępność opieki zdrowotnej, jakość dróg i edukacji. Wzięto pod uwagę także liczbę żłobków i przedszkoli oraz zasoby bibliotek. Badano też bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, ubóstwo dochodowe i spłacalność kredytów. W szerokim zakresie wykorzystano dane środowiskowe, m.in. zanieczyszczenie środowiska, kształtowanie terenu, walory estetyczne krajobrazu czy dostępność zieleni. Ważne były także wskaźniki dotyczące kultury i rekreacji, m.in. imprezy i wydarzenia kulturalno-artystyczne, partycypacja w imprezach, infrastruktura kulturalna i rekreacyjna czy zaangażowanie młodzieży. Zwycięzcy podzieleni zostali na poszczególne kategorie, ale nas interesuje laureat strefy podmiejskiej na prawach powiatu oraz gmin dobrych do życia w województwach.
Osielsko
Pierwsza propozycja jest dla osób wiążących swoją przyszłość z Bydgoszczą. Osielsko zdobyło najwyższą ilość punktów w kategorii stref podmiejskich na prawach powiatu. Obszar ten zdeklasował swoich rywali z obszaru mazowieckiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Z czego wynika tak dobry wynik?
Wskazówek należy szukać na oficjalnym profilu gminy. Mnogość informacji udowadnia, że lokalne władze dbają o rozwój i progres tutejszych mieszkańców, a sama troska uwzględnia kilka szczebli.
Na pierwsze wyróżnienie zasługują kwestie logistyczne. Gmina posiada bowiem wygodne karty metropolitalne dla młodzieży oraz seniorów, które ułatwiają przejazdy i pozwalają na generowanie oszczędności.
Region posiada również doskonałą komunikację autobusową z pobliską Bydgoszczą, co pozwala na korzystanie z pełnego potencjału aglomeracji, bez utraty uroków i wygód kameralnej miejscowości. Jest to zatem silny argument wobec faktu, że mieszkania na sprzedaż w Bydgoszczy z bazy serwisu gethome.pl zyskują atrakcyjną alternatywę.
Spore ambicje Gminy Osielsko prezentuje również aktualny budżet. Lektura dokumentu przekazuje, że rezerwy budżetowe na realizację zadań inwestycyjnych w ramach inicjatywy lokalnej wynosi 800 tysięcy złotych, a inwestycje oraz zakupy inwestycyjne dokładają do tego portfela kolejny pakiet o wartości 350 tysięcy złotych.
Należy wspomnieć, że Gmina Osielsko regularnie publikuje wykaz majątków przeznaczonych na sprzedaż. Przykładowo, nieruchomości o powierzchni 0,0976 hektara dostępne są już od kwoty niecałych 382 tysięcy złotych. Kolejne dane przekazuje już serwis gethome.pl - trzypokojowy lokal to wydatek 685 tysięcy złotych.
Łysomice
Druga propozycja jest dla osób, które interesują mieszkania na sprzedaż w Toruniu lub poszukują opcji w bezpośrednim sąsiedztwie miasta.
Gmina Łysomice również znalazła się w rankingu "Gmin Dobrych do Życia", zajmując 3 pozycję w segmencie gmin z najwyższym wskaźnikiem jakości życia według województw.
Oficjalne hasło Łysomic to "mała gmina wielkich możliwości". Czy tak jest w rzeczywistości? Gmina wykorzystuje lokalny budżet, ale również środki Unii Europejskiej w celu systematycznej poprawy jakości życia swych obywateli. Świetnym dowodem jest przynależność do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko - Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, dzięki czemu gmina otrzymała fundusze na modernizację placówek edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych oraz budynków użyteczności publicznej. Od nowego roku znacząco zwiększyła się dostępność autobusowego transportu publicznego oraz ilość kursujących linii.
Gmina Łysomice to również fachowa oferta edukacyjna na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej, szereg bibliotek, stowarzyszeń, a nawet Kół Gospodarstw Wiejskich. Administracja zapewnia rozbudowaną infrastrukturę rekreacyjną, w tym obiekty sportowe i ścieżki rowerowe.
Przyciągać mogą korzystne warunkami dla potencjalnych inwestorów za sprawą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gminie Łysomice. Nowe inicjatywy podlegają wówczas zwolnieniu z podatku CIT oraz PIT, powodując ożywienie gospodarcze i korzyści dla wszystkich mieszkańców. Do przykładowych użytkowników strefy zalicza się między innymi PKP CARGO S.A, Sharp Consumer Electronics Poland oraz Poland Tokai Okaya Manufacturing.
Złotniki Kujawskie
Trzecia propozycja stanowi geograficzny kompromis pomiędzy wyżej opisanymi gminami. Położenie Gminy Złotniki Kujawskie jest jej ogromnym atutem.
Gmina Złotniki Kujawskie znajduje się niemal na rozdrożu dróg prowadzących do Bydgoszczy i Torunia, zapewniając szybki oraz bezproblemowy dostęp do obu lokalizacji, ale nie tylko. Teren ten od południa graniczy z Inowrocławiem, otwierając dostęp do rynku pracy, ale również usług handlowo-usługowych.
Należy zwrócić uwagę na położenie gminy, które zapewnia niezwykle urozmaicony krajobraz, pełen lasów, jezior oraz kanałów. Przyciąga to wszystkie osoby, które uwielbiają aktywny wypoczynek, w tym kajakarstwo oraz sporty wodne.
Gmina zapewnia edukację na poziomie przedszkolnym i podstawowym, ale dba również o dalszy rozwój młodzieży. Przykładem jest rekomendacja konkursu uruchomionego przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie - laureat rywalizacji otrzymuje bowiem indeks na studia i stypendium.
Zarząd gminy dba także o walory historyczne całego obszaru. To bowiem tutaj funkcjonowali niegdyś biskupi kujawscy, a lokalne trakty odgrywały rolę międzynarodowych szlaków handlowych. Przykładem pamięci o zamierzchłych czasach jest wieś Lisewo Kościelne, która odgrywała rolę wsi rycerskiej, a dziś jest jednym z beneficjentów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Podsumowanie
Zatem, którą lokalizację wybrać? To zależy już od indywidualnych oczekiwań, wymagań oraz preferencji przyszłego mieszkańca, gdyż wszystkie propozycje wyróżniają się swoją wyjątkową specyfiką.
Mieszkańcy Gminy Osielsko swobodnie korzystają z zasobów bydgoskiej aglomeracji, co ułatwia infrastruktura techniczna oraz specjalnie zaprojektowane w tym celu karty metropolitalne. Gospodarze Gminy Łysomice podkreślają przedsiębiorczy charakter zarządzania, oferując szereg benefitów podatkowych. Działania te nie są jednak realizowane kosztem przyrody - wójt otrzymał bowiem certyfikat Gminy Przyjaznej Środowisku. Propozycja Złotnik Kujawskich wykorzystuje natomiast dogodną lokalizację w obrębie trzech ważnych ośrodków województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to również oferta dla osób, które patrzą na inwestycję przez pryzmat polskiego dziedzictwa, a nie jedynie cech użytkowych.