W Bydgoszczy rusza pierwszy etap prac przy Centrum Pomocy dla Bezdomnych nieopodal wiaduktu magistrali węglowej

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. UMB

Na kompleks Centrum Pomocy dla Bezdomnych składać się będą cztery budynki. Obecnie miasto podpisało umowę na budowę dwóch z nich w pierwszym etapie. Koszt to ponad 9 mln złotych. Docelowo kompleks przy Kaplicznej zastąpi istniejące schronisko dla kobiet i mężczyzn, funkcjonujące od lat przy ul. Polanka i Fordońskiej.

 

Nowoczesne obiekty zasilane energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych powstaną przy ul. Kaplicznej. Najkorzystniejszą ofertę zaprezentowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” Przemysłówka. Wzniesienie dwóch budynków to koszt 9,7 mln złotych. Po ukończeniu ich budowy w drugiej połowie 2025 roki, znajdzie tu miejsce 80 bezdomnych mężczyzn. 

 - Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – mówi Rafał  Bruski, prezydent Bydgoszczy. - To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Dlatego działając w duchu naszej strategii miasta otwartego i solidarnego, reagujemy na takie sytuacje. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zależy nam na mądrej pomocy, dlatego zadbamy też o miejsca do indywidualnych rozmów z pracownikami opieki społecznej. Jednocześnie zależy nam na ograniczeniu wydatków na energię i utrzymanie takich obiektów. Dlatego stawiamy przy tej inwestycji na odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwo. 

Na rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji miasto pozyskało 3,5 mln dofinansowania ze środków zewnętrznych. - W postępowaniu przewidzieliśmy opcję rozszerzenia zamówienia. Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie inwestycji również środkami z Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Umożliwiłoby to realizację całego przedsięwzięcia łącznie z obiektami schroniska dla kobiet oraz noclegowni - mówią bydgoscy urzędnicy. 

Budynki mają być pokryte jasnym tynkiem oraz płytkami przypominającymi cegłę. Dodatkowo całość będzie otoczona ogrodzeniem. W projekcie obowiązkowo znalazła się też droga przecipożarowa oraz miejsca parkingowe. Wokół zespołu budynków pojawi się wiele zieleni m.in. lipy, śliwy wiśniowe, a także drzewa owocowe. Z kolei na dachu obiektów zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, a za ogrzewanie będą odpowiadać pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi. Kompleks będzie wyposażony w monitoring. Cześć pomieszczeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Jak docelowo będzie wyglądać kompleks? Oto szczegóły:

  • Schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, III-IV kondygnacyjny),
     
  • Schronisko dla kobiet dla  60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych, obiekt III-kondygnacyjny),
     
  • Noclegownia dla 80 osób  (II-kondygnacyjny obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej  z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy),
     
  • Obiekt kuchenno-administracyjny (I-kondygnacyjny obiekt, lokowany od strony ul. Kaplicznej, z kuchnią, pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami).