Co zrobić, by ferie naszych dzieci były bezpieczne? Może w tym pomóc policja, kuratorium i sanepid

Region Raport
Styl Życia
Policjanci kontrolujący autokar
Fot. KMP w Toruniu

Już wkrótce uczniowie w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczną ferie zimowe. Część z nich będzie korzystała ze zorganizowanych form wypoczynku. Niezależnie od tego, czy będą wyjeżdżali, czy korzystali z wypoczynku na miejscu, warto sprawdzić ich bezpieczeństwo i czy nie padniemy ofiarą oszustów. Czasu pozostało niewiele, bo w naszym regionie przerwa zimowa potrwa od 12 do 25 lutego.


Obowiązek zgłoszenia wypoczynku przez organizatora

Każdy wypoczynek trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni z noclegiem lub bez organizowany w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku podlega zgłoszeniu do kuratora oświaty. Zarejestrować należy również wypoczynek, który odbywa się w miejscu zamieszkania dzieci i młodzieży w formach takich jak lato w mieście, zima w mieście albo półkolonie. Jedynie szkoły i placówki nie muszą zgłaszać w bazie wypoczynku organizowanego do 3 dni. Zgłoszenie wypoczynku powinno zostać zarejestrowane w bazie wypoczynku i przesłane kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora w terminach. Za brak umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku grozi kara grzywny.

 

Dzięki stronie wypoczynek.mein.gov.pl w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

Kuratorium oświaty ma prawo dokonania kontroli wypoczynku. Kurator oświaty zawiadamia organizatora o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Nie zawiadamia w przypadku, gdy przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia uczestników wypoczynku, jest wynikiem wcześniej przeprowadzonej kontroli lub następuje z powodu otrzymanych skarg.


Policjanci sprawdzają autokary

Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie kontaktując się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

 

Podstawowe warunki techniczne autobusu:

  • aktualne badania techniczne,
  • posiadanie wyjścia awaryjnego, do którego dostęp nie powinien być niczym utrudniony,
  • wyposażenie w dwie gaśnice,
  • wyposażenie w apteczkę doraźnej pomocy,
  • oznaczenie z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci oświetlone lub odblaskowe.

Policjanci uczulają, że jeśli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji, to znak, że coś jest nie w porządku. Może np. szantażować, że nie będzie tak długo czekać na kontrolę, że zrezygnuje z wycieczki.

Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek.


Sanepid skontroluje placówki wypoczynku

W czasie ferii pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą sprawdzać warunki w miejscach wypoczynku. Kontrole obejmą zarówno formę wyjazdową, np. na obozach, jak i w miejscu zamieszkania, np. na półkoloniach. Zakres kontroli sanepidu jest szeroki. Jest to m.in. ocena warunków pobytu uczestników, bezpiecznej aktywności czy higieny przygotowania i spożywania posiłków.

Inspektorzy podczas kontroli oceniają m.in.:

  • warunki zakwaterowania, a w szczególności zachowanie limitu miejsc, czyli niedopuszczenie do nadmiernego zagęszczenia miejsc noclegowych;
  • mikroklimat pomieszczeń: sprawność wentylacji, otwieralność okien, odpowiednią temperaturę;
    ilości urządzeń sanitarnych;
  • dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej;
    stan techniczny mebli i sprzętów;
  • bieżącą czystość miejsc wypoczynku, mebli i sprzętów;
  • posiadanie przez personel aktualnej dokumentacji zdrowotnej;
  • sposób zapewnienia opieki medycznej;
  • warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia;
  • stan czystości terenu wokół miejsca wypoczynku.

Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny, czyli po zgłoszeniu nieprawidłowości przez opiekunów, rodziców czy uczestników obozu.


Ważne adresy dla rodziców i podróżnych

wypoczynek.mein.gov.pl - sprawdzenie wiarygodności organizatora wypoczynku,

bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową,

www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego - system powiadamiania ratunkowego, numer alarmowy bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej,

www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych - informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ,

odyseusz.msz.gov.pl - rejestracja wyjazdu za granicę, dzięki której służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.