Gdzie pojedziemy na dwóch kółkach w Bydgoszczy? Miasto szykuje się do rozbudowy ścieżek rowerowych

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Tutejsze władze samorządowe chcą zbudować w najbliższym czasie dodatkowo 40 kilometrów ścieżek rowerowych. Opracowywane są koncepcje i projekty tras. Bydgoszcz zyska tym samym wiele nowych i oczekiwanych przez rowerzystów połączeń. 

Obecnie w mieście nad Brdą oraz najbliższych okolicach można korzystać z blisko 160 kilometrów różnego rodzaju infrastruktury rowerowej. 

-  W tej chwili mamy 137,5 kilometrów dróg rowerowych oraz 20 kilometrów tak zwanego kontraruchu rowerowego, który wyznaczyliśmy na ulicach jednokierunkowych dla ruchu samochodowego. Dostępne są one dla ruchu rowerowego w dwóch kierunkach. Jest to niezwykle pozytywna cecha tego rozwiązania, doceniana przez rowerzystów - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. infrastruktury drogowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

 

Dodatkowe 40 kilometrów

W najbliższym czasie wybudowane zostanie 40 km dróg rowerowych. Inwestycje są stale konsultowane ze społecznością rowerową. W tej chwili kończy się budowa dwóch mostów Kazimierza Wielkiego wzdłuż nowej linii tramwajowej. Dzięki nowej infrastrukturze rowerowej z łatwością dojedziemy stąd w kierunku bulwarów, gdzie także powstaje nowa ścieżka rowerowa (między ul. Krakowską a Żabią). Ponadto trwa przetarg w sprawie dróg dla cyklistów wzdłuż ul. Skłodowskiej-Curie oraz Łęczyckiej. Warto wspomnieć, że budowane są kolejne odcinki Wielkiej Pętli Fordonu. - Ruszyły prace przy ulicach Geodetów i Wierchowej, ale projektujemy też kolejne fragmenty przy Skarpie Fordońskiej - dodał Maciej Gust. 

Bydgoszcz współpracuje także z okolicznymi gminami i starostwem powiatowym. Przykładem może być połączenie ulicy Koronowskiej i Biwakowej w kierunku Bożenkowa. W tym miejscu wykonywany będzie, wspólnie ze starostwem, brakujący fragment drogi rowerowej. Przygotowana jest dokumentacja projektowa, a miasto wkrótce ogłosi przetarg na realizację inwestycji jeszcze w tym roku. 
 

Co dalej w ramach Metropolii Bydgoszcz?

Innym przykładem istotnej infrastruktury rowerowej, która powstanie w Bydgoszczy to ta przy ul. Toruńskiej. 

 - Zakończyliśmy przetarg na przebudowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Toruńskiej na wysokości tamtejszj zajezdni Bardzo ważnym elementem jest w tym przypadku budowa ścieżek rowerowych, dzięki którym połączymy się już prawie z Solcem Kujawskim - podkreślił Maciej Gust. 

Drogowcy zlecą także budowę brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ulicy Fordońskiej: od ul. Sochaczewskiego do Wiślanej. Co ciekawe w przypadku tej inwestycji potrzebna będzie również budowa kładki nad magistralą węglową. Dodatkowo w Bydgoszczy powstaną ścieżki rowerowe o długości blisko 4,5 km: od ul. Łęczyckiej, przez  ul. Skłodowskiej-Curie, Moniuszki, Sieńki, Markwarta, Krasińskiego oraz Gdańskiej. 

- Cieszę się, że tyle inwestycji rowerowych jest otwieranych i projektowanych w Bydgoszczy. Szczególnie tych, które łączą się z pozostałymi gminami -  mówił Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta ds. projektu marki Aktywne Miasta. - 1 czerwca znów ruszy rywalizacja w ramach Rowerowej Stolicy Polski, a już 21 marca rozpoczną się treningi do projektu. Do tegorocznej edycji dołączyło 38 samorządów. 

Bydgoszcz ma także plany odnośnie dalszego rozwoju ścieżek rowerowych w ramach Metropolii Bydgoskiej. Najważniejsze to połączenie: ul. Kormoranów z granicą miasta, od Zamczyska do granic miasta oraz od ul. Sudeckiej do Brzegowej.  

 - Ważnym aspektem będzie także uzupełnianie dróg na obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego - podkreślił Maciej Gust.