Miasto wkrótce ogłosi przetarg na modernizację torowiska w centrum Torunia

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. UMT

To już pewne, że w tym roku po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczną się prace związane z modernizacją torowiska w ciągu ulicy Kościuszki. Na tym jednak nie koniec planów miasta.

Modernizacja toruńskich torowisk postępuje sukcesywnie. Odcinek torowiska wzdłuż ul. Kościuszki został już zmodernizowany w ubiegym roku w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Wówczas przeprojektowano i wyremontowano fragment w ciągu ul. Warneńczyka, Kościuszki i Gogi: od ronda Chrapka za przejazd torowo-drogowy na ulicy Podgórnej i Kościuszki. 

Aktualnie dobiega końca projektowanie kolejnego odcinka torowiska, lecz tym razem wzdłuż ul Kościuszki: od kościoła pw. Chrystusa Króla do ul. Olbrachta. 

 - Umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie zezwoleń podpisano w styczniu ubiegłego roku. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma CONE AMG sp. z o.o. - mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. 

 

Co ulegnie zmianie?

Wedle projektu wymianie zostanie poddanych prawie 1,3 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, sieci trakcyjnej i niezbędnej infrastruktury. W ramach nowej infrastruktury pojawią się nie tylko perony, przejazdy torowo-drogowe, lecz także więcej zieleni. Na wysokości skrzyżowań ul. Kościuszki z Ojska Polskiego i Batorego wykonawca zamontuje sygnalizacje świetlne  - Ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót planowane jest w 2024 r.  - dodaje Sylwia Derengowska. 

To jednak nie koniec planów toruńskiego MZK oraz miasta. W tym roku utrudnienia komunikacyjne z powodu modernizacji torowiska czekają także mieszkańców Skarpy. W tej chwili powstaje projekt remontu odcinka torowiska wzdłuż w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja od ul. Ślaskiego do pętli tramwajowej Olimpijska. Modernizacja obejmie blisko 4,3 tys. metrów toru pojedynczego torowiska wraz z odwodnieniem i siecią trakcyjną. Przebudowana będzie także niezbędna infrastruktura.  

 - Tak jak na wszystkich modernizowanych w ostatnich latach torowiskach tam, gdzie będzie to możliwe, torowisko ma zostać zaprojektowane w technologii zielonej. Ponadto perony zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Na pętli Olimpijska powstanie również kontenerowa podstacja trakcyjna zasilająca linię tramwajową od pl. Daszyńskiego do tej pętli włącznie oraz stanowisko do napiaszczania tramwajów - tłumaczy Sylwia Derengowska. 

W nieco dalszej perspektywie miasto przymierza się do modernizacji innych odcinków układu tramwajowego w Toruniu m.in.  w ciągu ul. Lubickiej oraz M. Skłodowskiej-Curie. Łącznie cztery zadania obejmują ponad 6 km tras tramwajowych.

Przypomnijmy, że w latach 2020 - 2023, w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, przeprowadzono modernizacje torowisk m.in. w ciągu ul. Bydgoskiej (od skrzyżowania z ul. Reja do skrzyżowania z ul. Chopina, Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego, od pl. Niepodległości, przez ul. Kraszewskiego, Broniewskiego do ul. Reja z budową odwodnienia torowiska oraz w ciągu ul. Warneńczyka, Kościuszki i Gogi na odcinku od pl. bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej. Łącznie to blisko 9,5 tys. metrów zmodernizowanego toru pojedynczego.