Osiem kondygnacji, cztery sale koncertowe oraz dom studenta - tak przedstawia się bilans budowy nowoczesnego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wczoraj (23.01) na szczyt konstrukcji budynku wciągnięto uroczyście wiechę.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wicemarszałek sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, a także wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.
- O budowę nowoczesnego kampusu dla bydgoskiej uczelni zabiegaliśmy wiele lat. Dlatego przekazywaliśmy na ten cel niezbędne grunty, zmienialiśmy plany zagospodarowania przestrzennego. Zbudujemy nowe drogi, które zapewnią bezpieczny i wygodny dojazd. Nie mam wątpliwości, że to dobrze ulokowane pieniądze. Akademia Muzyczna z nowym kampusem stanie się atrakcyjnym miejscem przyciągającym do Bydgoszczy młodych, zdolnych ludzi. Równocześnie dzięki tej inwestycji, rewitalizujemy kolejny kwartał Śródmieścia - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Zawieszenie wiechy na szczycie każdego wznoszonego obiektu to istotny etap prac. Tradycja ta w Polsce sięga aż XIV wieku. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku wykonawca Akademii Muzycznej - firma Unibep S.A. wybudowała ostatnie kondygnacje inwestycji. Aktualnie toczą się prace w ramach wnętrza obiektu.
- Artyści są ludźmi cierpliwymi. Wiedzą, że sukces czasem przychodzi po latach. Spotykamy się w czasie, który dla muzycznej Bydgoszczy jest okresem intensywnego rozwoju bazy koncertowej. Wspomnę o dwóch marszałkowskich inwestycjach: modernizacji i rozbudowie siedziby Filharmonii Pomorskiej oraz o budowie czwartego kręgu Opery Nova. Jestem pewien, że te inwestycje, tak jak nowy kampus Akademii Muzycznej, zmienią oblicze Bydgoszczy, dając jej nowy, potężny impuls rozwojowy - podkreślił podczas uroczystości Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Cztery sale koncertowe
Dodajmy, że nowy gmach będzie się składał łącznie z blisko 640 pomieszczeń, w których powstaną m.in. sale dydaktyczne, sale prób, pomieszczenia gastronomiczne oraz dom studenta. Jednak wszystkie najważniejsze wydarzenia kulturalne będą odbywać się w czterech salach koncertowych: symfonicznej, kameralnej, teatralno-operowej i organowej. Obiekt będzie wykorzystywać odnawialne źródła energii. Jednak przy pracach budowlanych najbardziej skomplikowaną częścią projektu Akademii Muzycznej, którą należało wykonać była elewacja 3D z fasadą aluminiową. Wedle projektantów ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji. Z kolei elewacja od ul. Kamiennej wykonana będzie z jasnoszarej i ręcznie formowanej cegły, a większa część elewacji od strony południowej zostanie przeszklona. Cały kampus zajmie około 3 hektary powierzchni. Koszt budowy wyniosł ponad 400 mln złotych. Zakończenie budowy wraz z wyposażeniem obiektu mają zakończyć się w 2026 roku.