Wczoraj w Brukseli (23.01) marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki uczestniczył wraz z przewodniczącą Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów (NAT) Isilda Gomes w serii konsultacji. Ich głównym tematem była tematyka polityki rolnej Unii Europejskiej. Z kolei na dziś zaplanowano spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów „Zielony Ład w terenie”.
– Wśród pytań, które sobie stawiamy w toku prac nad opinią, są m.in. te dotyczące wsparcia rolników, którzy zdecydują się na transformację gospodarstwa w kierunku zrównoważonej gospodarki, a także kwestie dotyczące ograniczenia nieuczciwej konkurencji związanej z niekontrolowanym napływem importowanych produktów rolnych. Wierzę, że uda nam się osiągnąć konsensus wszystkich zainteresowanych stron także w kwestii kluczowej roli regionów w zarządzaniu wspólną polityką rolną i w jej wdrażaniu - mówił, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
O tym jak duże znaczenie ma wspólna polityka rolna oraz jaki powinien być kierunek zmian zachodzących w Unii Europejskiej pod tym względem, dyskutowali przedstawiciele 27 państwa europejskiej wspólnoty, a także organizacje europejskie producentów rolnych. Z kolei po południu Piotr Całbecki spotkał się z posłem do Parlamentu Europejskiego Herbertem Dorfmannem, który jest koordynatorem Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI), z zasiadającą w tej samej komisji europosałanką Marlene Mortler oraz z przewodniczącym AGRI Norbertem Linsem.
Na dziś (25.01) zaplanowano natomiast spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów "Zielony Ład w terenie" („Green Deal Going Local”). W wydarzeniu weźmie udział Piotr Całbecki oraz Isilda Gomes będąca jednocześnie burmistrzem portugalskiej gminy Portimão. Priorytetem tematyki spotkania będzie polityka rolna w nawiązaniu do uwarunkowań europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań zmierzających do osiągnięcia przez nasz kontynent neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oprócz powyższych rozważań, uczestnicy zajmą się również kwestą wyzwań związanych z koniecznością adaptacji rolnictwa Starego Kontynentu do zmian klimatu, z ochroną jego bioróżnorodności upraw oraz zachowaniem zasobów naturalnych.
Pierwsza dyskusja na temat przygotowywanej opinii odbędzie się 5 lutego podczas posiedzenia NAT, a pierwszy projekt dokumentu powinien się pojawić na początku marca. Z kolei jego przyjęcie zaplanowano na czerwcowe posiedzenie plenarne KR.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu