Jak podaje Rzeczpospolita, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dokonywania opłat za abonament RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów. Możliwe, że wkrótce Poczta Polska będzie egzekwować abonament także od firm i osób, które nie korzystają ze standardowych odbiorników.
Abonament radiowo-telewizyjny od wielu lat spędza sen z powiek politykom. Kolejnym ekipom rządzącym nie udało się dojść do ustanowienia sprawnego funkcjonowania i finansowania mediów publicznych. Obecnie wszyscy posiadacze zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych muszą uiszczać abonament RTV.
Blady strach na użytkowników smartphonów
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie konieczności uiszczenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów (sygn. akt II GSK 94/20). Podstawą do wydania wyroku - jak informuje Rzeczpospolita - była kontrola przeprowadzona w jednej z firm, gdzie telewizję oglądano na monitorze podłączonym do komputera. Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie doszedł do wniosku, że obowiązek opłacania abonamentu dotyczy osób, które korzystają z telewizora, radia, radia samochodowego, radiomagnetofonu czy wieży stereo z radiem, nie zaś z komputera czy monitora. Zgadza się to również z informacjami zawartymi na stronie internetowej Poczty Polskiej. WSA w Warszawie zaznaczył, że rozwój technologii, w tym internetu, umożliwia oglądanie telewizji czy słuchanie radia za pośrednictwem internetu. Jednocześnie podkreślono, że ustawa o opłatach abonamentowych nie przewiduje rejestracji i opłat urządzeń, które powstały w wyniku rozwoju nowych technologii.
Jednak Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim stanowikiem WSA.
NSA stwierdził, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia "realizacji misji publicznej". Jest ona powiązana z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na określonym typie urządzenia.