W Przysieku o przyszłości europejskiego rolnictwa

Puls Dnia
Biznes Region
Debata o przyszłości rolnictwa w UE
Fot. Mikołaj Kuras dla UMKWKP

Jak będzie unijna polityka rolna po roku 2027 i jak tę politykę regionalizować - o tym między innymi rozmawiano podczas środowej (17 stycznia) debaty zorganizowanej w podtoruńskim Przysieku.  

   
W spotkaniu uczestniczyło ponad dwieście osób: przedstawiciele organizacji rolniczych, samorządowcy, eksperci. W roli gospodarza wystąpił marszałek Piotr Całbecki, który problemami polityki rolnej zajmuje się w unijnym Europejskim Komitecie Regionów. 
 

– Komitet Regionów zawsze opowiadał się za tym, by to regiony odgrywały główną rolę w zarządzaniu polityką rolną i jej wdrażaniu, bo oznacza to lepsze dostosowanie funduszy i narzędzi do specyfiki terytorialnej i sektorowej. Chcemy zaproponować między innymi właśnie takie podejście, aby nie Bruksela, nie Paryż czy Warszawa, ale regiony decydowały o tym,  jak dystrybuować środki. Chcielibyśmy, by każdy region opracowywał własną strategię wykorzystywania tych pieniędzy – mówił jeszcze przez rozpoczęciem spotkania marszałek Piotr Całbecki, cytowany przez biuro prasowe UMWK-P.  


W dyskusji przewijały się także tematy związane z polityka eksportową, łańcuchami dostaw żywności, a także z tym, jakie zmiany czekać mogą unijna politykę rolną po możliwej akcesji do struktur europejskich Ukrainy i jak się do tego przygotować. 

   
Jakie wątki były najciekawsze?  - Na pewno te, związane z obecną sytuacją  w rolnictwie z punktu widzenia rolników. Obok tego dobre i złe praktyki rozwiązań organizacyjnych w ramach wspierania rolnictwa, oraz wskazówki na przyszłość, które warto by wprowadzić po roku 2027, w następnym okresie programowania – mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info Elżbieta Siemiątkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Chodzi też o zwrócenie uwagi, że każdy region, także każde województwo a nawet powiat, ma swe specyficzne problemy w rolnictwie. Warto więc zregionalizować wspólną politykę rolną i rozwiązywać problemy nie z centralnego, ale regionalnego poziomu, gdzie lepiej widać, jakie mechanizmy mogą skutecznie pomóc rolnikowi. Jeszcze jeden interesujące wątek to bezpieczeństwo żywnościowe oraz opłacalność produkcji.  

Piotr Całbecki wraz portugalską polityk Isildą Gomes - przewodniczącą Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów są współsprawozdawcami dokumentu dotyczącego przyszłości wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej. Przysieckie spotkanie jest jedną z form konsultacji.


Europejski Komitet Regionów (KR) to reprezentacja miast i regionów w Unii Europejskiej. Komitet zajmuje się między innymi opiniowaniem prawodawstwa unijnego dotyczącego miast i regionów UE.