26 stycznia rusza Grudziądzka Karta Miejska. W Bydgoszczy i Inowrocławiu już funkcjonuje, a w Toruniu prace trwają od... kilkunastu lat

Region Raport
Styl Życia
MZK Grudziądz
Fot. Facebook MZK Grudziądz

Nie ma jasnej definicji karty miejskiej. Wiadomo jednak, że powinna łączyć w sobie kilka zastosowań: sieciowego biletu komunikacji miejskiej, biletu wstępu do zabytków i różnych atrakcji, karty parkingowej, bibliotecznej oraz rabatowej do sklepów, restauracji czy hoteli. A to tylko kilka jej przykładowych zastosowań. Najczęściej jednak w Polsce za kartę miejską uważa się bilet elektroniczny. Dobrze, jeśli dodana jest jeszcze choć jedna funkcjonalność.

W ostatnich latach karty miejskie wyemitowały m.in. Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław i Gdańsk. W stolicy, Gdańsku czy Bydgoszczy pełnią one jedynie funkcję biletu komunikacji miejskiej. Wyróżnia się na tle Polski Kraków, gdzie można skorzystać ze zniżek w kawiarniach, instytucjach kultury, punktach usługowych czy nawet porad prawnych.

 

Grudziądzka Karta Miejska

Na 24 stycznia zaplanowano uruchomienie Grudziądzkiej Karty Miejskiej. W pierwszym etapie mieszkańcy będą mogli korzystać z funkcji biletu elektronicznego.

Wiąże się to z pewnymi nowościami w kwestii zakupu różnych rodzajów biletów - czytamy na portalu miejskim grudziadz.pl.

Będzie to raczej spora rewolucja dla osób, które do tej pory kupowały bilet okresowy, gdyż teraz będą zobowiązane do utworzenia profilu pasażera.

Można to uczynić na trzy sposoby:

  • w Punkcie Obsługi Pasażera – CH Alfa lub ul. Legionów 71B,
  • na stronie internetowej www.bilety.grudziadz.pl,
  • poprzez aplikację telefoniczną Grudziądzka Karta Miejska, dostępną w sklepie Google Play i App Store.

Zastąpi to papierowe kontrolki do biletów okresowych, które funkcjonowały dotychczas.

Pasażerowie będą mieli możliwość zakodowania biletu okresowego na wybranym przez siebie nośniku danych z funkcją NFC, czyli karcie bankowej, telefonie, zegarku, fizycznej Grudziądzkiej Karcie Miejskiej oraz w jej aplikacji. Jednocześnie w pojazdach komunikacji miejskiej udostępniona zostanie pasażerom aplikacja w kasownikach do zakupu biletów jednorazowych i czasowych z płatnością bezgotówkową.

Instrukcji dotyczących rejestracji, zakupu biletów, obsługi aplikacji szukać można na stronach: www.transport.grudziadz.pl, www.mzk.grudziadz.pl oraz na www.bilety.grudziadz.pl.

W dalszej kolejności Grudziądzka Karta Miejska zakłada możliwość dostępu do oferty grudziądzkich instytucji kultury czy innych miejsc, w których korzystać można z szerokiej gamy usług.

 

W Toruniu trwają prace nad wdrożeniem karty miejskiej od... kilkunastu lat

Pierwsze informacje o karcie miejskiej w Toruniu pojawiły się na stronie Urzędu Miasta w 2005 roku. Wtedy przedstawiciele Mennicy Państwowej przekonywali do niej prezydenta Michała Zaleskiego. Wielokrotnie informowano, że już wkrótce ruszy program pilotażowy. Lata mijały, a w tym czasie kolejne miasta uruchamiały karty miejskie. W regionie zrobiły to Bydgoszcz i Inowrocław. A w Toruniu? W budżecie miasta na 2024 rok zapisano na to 345 tys. zł.

W dokumencie czytamy, że są to środki na wdrożenie elektronicznego systemu zakupu biletów komunikacji miejskiej, obejmującego: 1) system obsługujący elektroniczny zakup biletu, z uwzględnieniem sklepu internetowego, e-Magazynu wraz z licencjami, hostingiem serwera oraz terminalem kontrolerskim, 2) aplikację mobilną oraz bilet wirtualny w postaci kart zbliżeniowych. Kolejny element systemu stanowią kasowniki elektroniczne do zakupu biletów przy użyciu zbliżeniowych kart płatniczych i umożliwiające obsługę różnych taryf biletowych (wyposażenie 227 pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki z funkcją zakupu biletów oraz doposażenie taboru MZK w biletomaty z możliwością płacenia kartą i gotówką zostanie zrealizowane w ramach planu inwestycyjnego MZK sp. z o.o.). Planuje się, że system zostanie rozbudowy o inne funkcjonalności, tj. możliwość zakupu usług oferowanych przez miejskie instytucje.