W czwartek (11.01) toruńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania poszczyciło się zakupem 13 nowych pojazdów. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużone maszyny, a do tego pomógł spełnić ustawowe wymogi.
Nowoczesność i lepsze warunki pracy
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Torunia zakupiło 13 nowych pojazdów. W pakiecie znalazły się zarówno tradycyjne śmieciarki, jak i pojazdy kontenerowe oraz na gaz ziemny. Dlaczego spółka zdecydowała się na tak duże zakupy? Jak mówił podczas zwołanej 11 stycznia konferencji prasowej prezes MPO Krzysztof Kowalski, celem inwestycji jest zastąpienie starych pojazdów oraz poprawa komfortu pracy pracowników.
- Przede wszystkim pojazdy spełniają najnowsze unijne normy emisji spalin. Do tego poprawią komfort pracy naszych pracowników, co jest niezwykle ważne. Intensywność odbioru odpadów będzie podobna jak do tej pory. Głównie chodzi o wymianę wysłużonego taboru i utylizację lub sprzedaż starych pojazdów - mówił Kowalski.
Koszt zakupu 13 pojazdów wyniósł 9,5 miliona złotych. Na ten cel zaciągnięto kredyt, którego termin spłaty wynosi 80 miesięcy. W opinii prezydenta Torunia Michała Zaleskiego spółka nie powinna odczuć ciężaru tej inwestycji.
- Decyzję o tym, aby przeznaczyć, na to środki podjąłem, jako zgromadzenie wspólników w ubiegłym roku. Wartość zakupu to 9,5 miliona złotych. Nie pogorszy sytuacji spółki MPO, gdyż będzie spłacony w formie kredytu w ciągu 80 miesięcy, co przy obrotach wynoszących 100 milionów złotych nie stanowi problemu - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Pojazdy do zadań specjalnych
Wśród nowych pojazdów znalazło się 6 śmieciarek na podwoziu Scania za blisko 6 milionów złotych. Zainstalowana zabudowa specjalistyczna jest przeznaczona do opróżniania pojemników o kubaturze od 120 do 1100 litrów. Jeden z pojazdów posiada dźwig, dzięki któremu może opróżniać pojemniki podziemne. Co ciekawe, każda ze śmieciarek jest wyposażona w kamery 360 stopni. Pozwala lepiej obserwować otoczenie pojazdu.
Niezbędne we flocie MPO są pojazdy kontenerowe. W najnowszym rozdaniu spółka pozyskała 3 nowe pojazdy tego typu - 2 na podwoziu Scania do odbioru odpadów w kontenerach od 3,5 m3 do 15 m3, przystosowane działań w trakcie zimy oraz pojazd na podwoziu Volvo do odbioru odpadów w kontenerach od 9,5 m3 do 30 m3, obsługi PSZOK oraz ZUOK. Łącznie zakup 3 sztuk wyniósł nieco ponad 2 miliony złotych.
MPO w swoich zakupach brało pod uwagę wymogi, które przed przedsiębiorstwem stawia ustawa o elektromobilności. W myśl zapisów od 2025 roku 30 proc. pojazdów we flocie musi spełniać ustawowe warunki. Tym samym blisko 1,5 miliona złotych przeznaczono na zakup pojazdów na gaz ziemny. Połowa jest oparta o podwozia Iveco z zabudową do opróżniania pojemników z posesji trudnodostępnych i Zespołu Staromiejskiego oraz koszy ulicznych. Jedna sztuka na podwoziu Iveco z zabudową skrzyniową, wyposażona w rampę samo załadowczą do wstawiania, wymiany, wycofywania pojemników oraz jedna podwoziu Iveco z zabudową wywrotki do odbioru odpadów segregowanych w systemie workowym ze Starówki, usuwania odpadów z dzikich wysypisk, a także świadczenia bieżących usług dla mieszkańców miasta.
Elektromobilność a MPO
Co ważne, toruńskie MPO już spełnia ustawowe wymogi związane z elektromobilnością floty. A to nie koniec, bo spółka rozważa zakup elektrycznej śmieciarki - Spełniamy ustawową elektromobilność. Rozważamy zakup pojazdów elektrycznych na toruńską Starówkę tak, aby ekologicznie, cicho i przyjaźnie odbierać śmieci. Elektryczne śmieciarki są o ponad 2 razy droższe niż normalne - opowiada Krzysztof Kowalski.
Flota toruńskiego MPO
Obecnie toruńskie MPO posiada 90 pojazdów i są to:
- Śmieciarki - 40 sztuk
- Kontenerowe – 21 sztuk
- Skrzyniowe i wywrotki – 4 sztuki
- Ciągniki – 4 sztuki
- Ładowarki - 5 sztuk
- Koszowe – 3 sztuki
- Dostawcze – 9 sztuk
- Zamiatarki - 4 sztuki