Z każdym nowym rokiem podatnicy w Polsce muszą pamiętać o rocznej deklaracji podatkowej. Do kiedy należy złożyć deklarację PIT w 2024 roku? Jak wypełnić dokument i kiedy niektórzy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku? Oto szczegóły.
Obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT wynika z uzyskania przez osobę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło. Deklarację PIT musi złożyć każdy podatnik, który w 2023 roku otrzymał opodatkowane dochody.
- PIT-37 lub PIT-36 składają osoby, które uzyskują przychód z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło,
- PIT-28 składają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu,
- PIT-36L na podstawie podatku liniowego,
- PIT-16 i 16A na podstawie karty podatkowej,
- PIT-28 składają podatnicy, którzy uzyskują dochody z najmu prywatnego,
- PIT-38 składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli dochody z tytułu m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, czy udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
- PIT-39 składają osoby, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia nieruchomości.
PIT 2024. Do kiedy złożyć?
Dokładnie od 15 lutego można składać deklaracje PIT w Polsce. Osoby pragnącego zrobić to w formie elektronicznej, muszą zalogować się do systemu e-PIT. Tam też dostępne są możliwości modyfikacji, zaakceptowania lub odrzucenia deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.
Kiedy należy rozliczyć się z fiskusem? Oto terminy:
- do 28 lutego 2024 r.: PIT-16 i PIT-16A,
- do 30 kwietnia 2024 r.: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
Korekta PIT. W jakich przypadkach jest możliwa?
Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej zdarzył się błąd? Nic strasznego! Od końca roku, w którym minął termin płatności podatku, masz 5 lat na wysłanie korekty deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. Taką korektę należy dostarczyć do placówki osobiście lub drogą pocztową lub elektronicznie poprzez serwis e-PIT.
Nadpłacony podatek. Kiedy zwrot w 2024 roku?
Wszystko zależy od sposobu złożenia deklaracji podatkowej. Ci spośród podatników, którzy złożą PIT tradycyjnie w urzędzie skarbowym, na zwrot nadpłaconego podatku powinni oczekiwać w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji przez urząd. Z kolei płatnicy podatku korzystający z drogi elektronicznej, otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni od dnia otrzymania deklaracji przez urząd. Najszybciej zwrot podatku otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny. W tym przypadku przy okazji rozliczenia elektronicznego, nadpłacony podatek zostanie im zwrócony maksymalnie w ciągu 30 dni.